Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, został przerwany w marcu z powodu pandemii. Jedenasta edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Nie dotykaj mnie”. Po czterech miesiącach przerwy „odmrażamy” dwie premiery z tegorocznej edycji programu teatralnego. Będą to spektakle „Zwiastowania” Karoliny Szczypek oraz „Wzór na pole trójkąta” Jana Hussakowskiego, które powstały jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Na spektakle zapraszamy 4 i 5 lipca do STUDIO teatrgaleria. Wydarzenia nie będą transmitowane przez internet, zaś kolejne odbędą się po wakacjach.
Zwiastowanie jest utrwalone w chrześcijaństwie jako akt bożej łaski wobec człowieka i wobec bożej wybranki. Maria powiedziała: „Niech mi się stanie według słowa twego”. Ale jakie uczucia jej towarzyszyły? – zastanawiają się twórcy spektaklu „Zwiastowania” w reżyserii Karoliny Szczypek.
Autorzy chcą zadać pytanie o tę sytuację. Zbadać ją jako utrwalony mit, ale również ów mit zdemaskować. Historia zwiastowania ma im posłużyć do uruchomienia uniwersalnych narracji, zapętlonego zdarzenia, które powtarza się w życiu każdej kobiety dowiadującej się, że jest w ciąży. Zadają pytanie, czy rodzic może dziś nie kochać swojego dziecka i czy dziecko może powiedzieć, że nie czuje miłości od rodzica. Czy w ogóle wyobrażamy sobie takie sytuacje i czy jesteśmy w stanie o nich głośno mówić?
Przedstawienie „Zwiastowania” powstało we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Ochoty jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.
Spektakl „Wzór na pole trójkąta” w reż. Jana Hussakowskiego to opowieść o trzech osobach, które postanawiają kochać się wzajemnie i stworzyć trwały związek. Budują własne świętości i kreują wewnętrzny dekalog. Czy taka utopia może przetrwać?
Twórcy spektaklu chcą podjąć dyskusję z wpojonymi standardami i wzorcami społecznymi. Interesuje ich zderzenie poczucia grzechu i moralności z emocjami, uczuciami i intuicją. Na przykładzie trzech osób oraz ich relacji chcą zadać pytania dotyczące naszej zbiorowości, jej obyczajów, kodeksów.
„Wzór na pole trójkąta” powstał w Teatrze Nowym w Słupsku jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.
Laboratorium Nowych Epifanii to warsztaty, które Centrum Myśli Jana Pawła II i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy zorganizowały latem ubiegłego roku na Mazurach. W warsztatach wzięło udział dziesięć pięcioosobowych kolektywów twórczych, składających się z reżyserów oraz aktorów. Pod kierunkiem zaproszonych ekspertów, uczestnicy przyglądali się postaci Marii Magdaleny oraz kobiecie w kanonicznych tekstach kultury. W ramach improwizacji aktorskich przez ponad tydzień pracowali nad swoimi spektaklami. Część z nich rozwinęło się w pełnowymiarowe przedstawienia.
Zwiastowania PREMIERA
twórcy: Andrzej Błażewicz, Magdalena Dębicka, Agnieszka Kryst, Magdalena Osińska, Michał Pawlik, Paweł Sablik, Karolina Skrzypek
konsultacja artystyczna: Marcin Koszałka
STUDIO teatrgaleria, Scena malarnia
4 lipca (sobota), dwa spektakle, g. 17.00, g. 20.00, bilety 30/40 zł
Premiera na Festiwalu Nowe Epifanie 2020
Spektakl powstał we współpracy Akademii Teatralnej i Teatru Ochota jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.
***
Wzór na pole trójkąta PREMIERA
reż. Jan Hussakowski
tekst: Michał Zdunik
obsada: Monika Janik, Monika Kulczyk, Wojciech Marcinkowski
STUDIO teatrgaleria, Scena malarnia
5 lipca (niedziela), dwa spektakle, g. 17.00, g. 19.30, bilety 30/40 zł
Premiera na Festiwalu Nowe Epifanie 2020
Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Nowym w Słupsku jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.
BILETY
Bilety będą sprzedawane tylko przez Kiosk Kultury na Krakowskim Przedmieściu oraz e-wejściówki oraz ewentualnie tuż przed spektaklem jeśli będą wolne miejsca.
INFORMACJE
W czasie wydarzeń festiwalowych będziemy się stosować do wszystkich wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczących zabezpieczeń sanitarnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo tutaj:
***
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II
Partnerzy: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Akademia Teatralna w Warszawie, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Lalka, Teatr Ochoty, Muzeum Warszawy, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Nowy Świat Muzyki, Stalownia, Chór VRC, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii, E-wejściówki.pl, Ruch Muzyczny.
Patroni medialni: Polskie Radio PR 2, Polskie Radio PR 1, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Cojestgrane24.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.