Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju w tym roku online | 23-27 października 2020

23 października startuje festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Czwarta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które trwale wpisało się w kalendarz najciekawszych imprez muzycznych w Warszawie, potrwa do 27 października. W programie festiwalu sześć premierowych koncertów z pogranicza muzyki współczesnej, jazzu i improwizacji.

Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku festiwal odbędzie się jedynie w formule online. Transmisje na żywo ze wszystkich koncertów zostaną zaprezentowane na stronie muzykawiary.pl. Część koncertów zostanie wyemitowana przez Program Drugi Polskiego Radia.

Organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II festiwal co roku prezentuje intrygujące projekty utalentowanych i uznanych młodych artystów, zabierając słuchaczy w podróż po świecie wysmakowanych dźwięków z różnych epok i kręgów kulturowych w poszukiwaniu tego, co uniwersalne, materialne i mistyczne w muzyce. Ambitny program festiwalu, poprzez połączenie tradycji z nowoczesnością i zderzenie wielu różnych artystycznych wrażliwości, tworzy przestrzeń do refleksji nad tym, co ważne i wartościowe w życiu każdego z nas: międzyludzką więzią, otwartością na innego człowieka, potrzebą kontaktu i rozmowy. Nad wszystkimi drobnymi uczynkami i indywidualnymi postawami, które dalekosiężnie mają potencjał budowania wspólnoty i pokoju między ludźmi.

W tym roku festiwal uświetnią wybitni polscy artyści, doceniani przez publiczność i krytyków w Polsce i zagranicą: Małgorzata Hutek, Dominik Wania i Atom String Quartet, Jarosław Bester, Ewa Liebchen, Barbara K. Majewska, Emilia Sitarz, Hubert Zemler, Dorota Miśkiewicz i Ensemble Labirhythm, Lutosławski Piano Duo, Adam Bałdych Quartet. Na scenie w Studio im. W Szpilmana zaprezentowane zostaną m.in. interpretacje hebrajskich psalmów; utwory dwudziestowiecznych klasyków: Oliviera Messiaena, Ole Schmidta i Władysława Zołotriewa; lament Madonny pod krzyżem; czy mistyczne pieśni Hildegardy z Bingen we współczesnej odsłonie.

Nasz festiwal jest dziś inny, na pewno bardziej bezkompromisowy w swoim pandemicznym wyrazie, ale jesteśmy dla Was i z Wami. Choć tylko w Internecie i na radiowej antenie, to dźwięki piękne, a muzyka cudowna, teraz tylko więcej w niej refleksji i zamyślenia nad czułością i materialną kruchością świata. Nade mną, nad Tobą, nad nami  – zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu Miron Zajfert.

Tegoroczny program prezentuje różnorodność form dialogu pomiędzy tradycją a nowoczesnością, wykorzystuje bogactwo sposobów muzycznej ekspresji, by sformułować jedno spójne przesłanie: poszukiwanie uniwersalnej prawdy, potrzeba pokoju, próby pogodzenia się z samym sobą i ze światem, to dążenia uniwersalne, wspólne wszystkim ludziom.

Próbujemy uchwycić człowieka w jednym z najbardziej osobistych momentów życia – chwili poszukiwania sacrum, modlitwy, aktu proszenia, ale i zadawania pytań (…) W tym właśnie wyraża się idea festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Szukamy nie tyle sacrum, co właśnie człowieka – z jego wrażliwością, emocjami i przede wszystkim, zdolnością budowania pokoju – opisuje tegoroczną edycję Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorzy podkreślają, że inspiracją dla festiwalu niezmiennie pozostaje międzyreligijne spotkanie w intencji pokoju, zorganizowane w Asyżu w 1986 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Przypominają przy tym o potrzebie refleksji nad szczególną rolą przebaczenia w budowaniu pokoju, przywołując słowa papieża z Orędzia „Przebacz a zaznasz pokoju”: Nie można rozpocząć żadnego procesu pokojowego, jeżeli nie dojrzeje w ludziach postawa szczerego przebaczenia(…). Udzielenie i przyjęcie przebaczenia to nieodzowny warunek wspólnego dążenia do prawdziwego i trwałego pokoju (…). Wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony naszych braci, wszyscy zatem winniśmy być gotowi przebaczać. Prosić o przebaczenie i przebaczać – oto droga prawdziwie godna człowieka; to czasem jedyna droga wyjścia z sytuacji naznaczonych przez zadawnioną i zaciekłą nienawiść.( Przebaczenie warunkiem pokoju, Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II na XXX Światowy Dzień Pokoju – 1 stycznia 1997 r.)

Transmisje na żywo ze wszystkich koncertów emitowane będą na stronie festiwalu muzykawiary.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapisy koncertów będą dostępne na festiwalowej stronie internetowej także po zakończeniu wydarzenia.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: www.muzykawiary.pl

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Mecenat:  Urząd  Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, firma Jarczyński

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Co Jest Grane 24, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Presto, Jazzarium.pl

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl; tel. 533 318 541

Opublikowano 20.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.