Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zakończył się Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od tegorocznej edycji Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbył się pod zmienioną nazwą (wcześniej: MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako pierwotna, jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Rok 2022 pokazał, że pokój jest wartością kruchą i bezwzględnie deptaną. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, Centrum Myśli Jana Pawła II chce wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju. Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tu miały swoje premiery.

„OBADIAH” – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm – 20.10 – 19:00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Po tajemnicze, średniowieczne kompozycje sięga wybitny wiolonczelista i kompozytor Tomasz Pokrzywiński, twórca i lider międzynarodowej formacji Ensemble Labirhythm. Autorem kompozycji jest Obiadach Neofita, mnich, który po przejściu na judaizm zaczął tworzyć muzykę do starotestamentowych hebrajskich tekstów.

Pokrzywiński wraz z towarzyszącymi mu: Alonem Sarielem na lutni, Wojciechem Lubertowiczem na duduku i bębnach obręczowych, Mirosławem Feldgeblem na klawesynie i harfie oraz Dorotą Szczepańską – sopran, podjęli specjalnie dla Festiwalu wyzwanie rekonstrukcji średniowiecznego dzieła i umieszczenia go we współczesnym, najbliższym im, muzycznym świecie.

„BEZCZAS” – Hashtag Ensemble – 23.10 – 19:00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Do czułego, pełnego subiektywnych emocji szybowania nad tym, co zanurzone w czasie, a tym, co poza czasem, zaprosiła słuchaczy formacja Hashtag Ensemble, przygotowując z myślą o Festiwalu projekt „Bezczas”. Usłyszeliśmy utwory trojga kompozytorów – gigantów muzyki współczesnej: „Cendres” Kaiji Saariaho, „Vox Balaenae” George’a Crumba i „Why Patterns?” Mortona Feldmana. Utwory te są niezwykłym obrazem zmagań twórców z Czasem jako kategorią mistyczną i muzyczną.

„KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet – 23.10 – 19:00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

W przygotowywanym na Festiwal projekcie ASQ zawarł dwa kwartety smyczkowe, oznaczone numerami 3 i 5. Pierwszy powstał w roku 1925, drugi w roku 1940. O ile „Kwartet smyczkowy nr 3” pełen jest odwołań do polskiej muzyki ludowej i tradycji żydowskiej, to w „Kwartecie smyczkowym nr 5” pojawiają się także rozwibrowane muzyczne emocje będące niezwykłym sygnałem zbliżającej się Zagłady.

„MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski – 24.10 – 19:00, Studio S2 Polskiego Radia

Specjalnie dla Festiwalu wybitny perkusista i kompozytor Hubert Zemler podjął próbę przeniesienia archaicznej, pełnej mistycyzmu i elementarnych emocji, transowej muzyki wirujących derwiszów do świata nieoczywistych brzmień dźwięków naszej doby. W tworzeniu projektu Zelmerowi towarzyszyli: kurdyjski śpiewak Marouf Majidi, syryjski perkusjonalista i śpiewak Adeb Chamoun oraz partnerzy z formacji Magneto – Batek Tyciński i Piotr Domagalski.

„PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – Dziczka / SzaZa – 25.10 – 20:00, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

Podstawę wyjątkowej muzycznej opowieści „Ptaki smutku, ptaki chwały” tworzą tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie z XVIII i XIX wieku, wybrane nie bez związku z otaczającą nas sytuacją polityczną. To pieśni o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne, pełne smutku i mistycznej wręcz magii. Usłyszymy je w interpretacjach ukraińsko-polskiej kobiecej formacji śpiewaczej Dziczka.

Tradycyjne pieśni ludowe zostały wpisane w niezwykłą muzyczną przestrzeń wykreowaną przez duet SzaZa, który tworzy dwóch nietuzinkowych instrumentalistów-improwizatorów, klarnecista Paweł Szamburski i altowiolista Patryk Zakrocki. Wyczarowany przez nich świat muzyki XXI wieku doskonale splata się i uzupełnia z pełnymi wyjątkowej urody i korzennej prawdy ludowymi pieśniami śpiewanymi przez Dziczkę.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu był pokaz ukraińskiego filmu „MATKA APOSTOŁÓW” w reżyserii Zaza Buadze z 2020 roku. Film został zaprezentowany 22.10 o godzinie 16:45 w Kinotece w ramach współpracy z Ukraina! FF.

Pełen program festiwalu i bilety dostępne na stronie: muzykapokoju.pl.


Partnerami Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY są: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Ukraina! FF, „Ruch Muzyczny”, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, eWejściówki.pl, biletyna.pl, GoingApp

Darczyńcy: Fundacja ORLEN, Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej , Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Firma Jarczyński

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP Kultura, „Polityka”, Wyborcza.pl , Jazzarium, Prestoportal.pl

Opublikowano 15.09.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online