Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Papieski

Grafika z napisem 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na zdjęciu Jan Paweł II stojący wraz z kardynałami na balkonie Bazyliki Świętego Piotra.

44 lata temu z balkonu Bazyliki św. Piotra kard. Felici wygłosił tradycyjną formułę: „Habemus papam!” „Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla!”. Wśród tłumu nastąpiła chwila zamieszania – „Chi è?” – „Kto to jest?”. Wkrótce na balkonie pojawił się Jan Paweł II. Podszedł do mikrofonu, wbrew wskazówkom papieskiego mistrza ceremonii i łamiąc obyczaj wygłosił do zgromadzonych krótkie przemówienie.

Znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II można opisywać w wielu wymiarach, ale dwa słowa – tropy, które pojawiały się w jego nauczaniu, wydają się mieć znaczenie kluczowe. Są to miłosierdzie i solidarność. Chociaż treść tego, co opisują, była od samego początku obecna w przesłaniu chrześcijańskim, to właśnie dzięki nauczaniu polskiego Papieża została ona niejako wydobyta z zapomnienia i nabrała szczególnego znaczenia.

Zapraszamy na portal jp2online.pl do przeczytania artykułu „Pontyfikat Jana Pawła II i pojęcie solidarności” przygotowany specjalnie przez prof. Zbigniewa Stawrowskiegodostępny tutaj.

Atak Rosji na Ukrainę to wydarzenie, które ukazało, że międzypokoleniowy przekaz solidarności w polskim społeczeństwem ma się całkiem dobrze. W spontanicznej i powszechnej pomocy uchodźcom uczestniczyli i uczestniczą przede wszystkim ludzie młodzi. Ich bezinteresowność zaangażowania, kreatywność i wytrwałość, bardzo przypominają zachowanie polskiego społeczeństwa w  latach 1980–1981. Pokazują one, że świadomość tego, że ludziom potrzebującym należy bezwzględnie udzielić wsparcia i pomocy,  jest w Polsce wciąż sprawą oczywistą, zwłaszcza gdy dotyczy to sytuacji skrajnych, takich właśnie jak wojna. Być może warto dziś wrócić do opowieści o solidarności, która poprzez ostatnie wydarzenia stała się czymś doświadczanym bezpośrednio przez najmłodszą generację i nie jest już dla niej jedynie pustym muzealnym pojęciem.

16 października o godzinie 19:30 zapraszamy również do udziału w Koncercie Papieskim w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie. W wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II usłyszymy utwory sakralne kompozytorów młodego pokolenia.

Opublikowano 14.10.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.