Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Energetyka

14 sierpnia obchodziliśmy Dzień Energetyka. Patronem święta jest nie kto inny, tylko Maksymilian Maria Kolbe. 10 października 1982 roku Jan Paweł II ogłosił go świętym, opiekunem krótkofalowców, energetyków, rodzin katolickich.


 

Dlaczego święty Maksymilian? Otóż ojca Kolbe bardzo interesowały nowinki techniczne. Podobno dało mu się nawet założyć małe elektrownie, które zaopatrywały w energię elektryczną maszyny ojca Maksymiliana – radiostacje czy drukarnie.

Maksymilian Maria Kolbe zginął męczeńską śmiercią w KL „Auschwitz” 14 sierpnia 1941 r., oddając swe życie za Franciszka Gajowniczka. Jan Paweł II tak napisał o świętym męczenniku: „To zwycięstwo przez wiarę i miłość odniósł ów człowiek w tym miejscu, które było zbudowane na zaprzeczeniu wiary – wiary w Boga i wiary w człowieka – i na radykalnym podeptaniu już nie tylko miłości, ale wszelkich oznak człowieczeństwa, ludzkości, które było zbudowane na nienawiści i na pogardzie człowieka w imię obłąkanej ideologii…”.

 

Maksymilian Maria Kolbe został także nazwany „patronem trudnego stulecia” – wieku XX.
 


Opublikowano 13.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.