Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Energetyka

14 sierpnia obchodziliśmy Dzień Energetyka. Patronem święta jest nie kto inny, tylko Maksymilian Maria Kolbe. 10 października 1982 roku Jan Paweł II ogłosił go świętym, opiekunem krótkofalowców, energetyków, rodzin katolickich.


 

Dlaczego święty Maksymilian? Otóż ojca Kolbe bardzo interesowały nowinki techniczne. Podobno dało mu się nawet założyć małe elektrownie, które zaopatrywały w energię elektryczną maszyny ojca Maksymiliana – radiostacje czy drukarnie.

Maksymilian Maria Kolbe zginął męczeńską śmiercią w KL „Auschwitz” 14 sierpnia 1941 r., oddając swe życie za Franciszka Gajowniczka. Jan Paweł II tak napisał o świętym męczenniku: „To zwycięstwo przez wiarę i miłość odniósł ów człowiek w tym miejscu, które było zbudowane na zaprzeczeniu wiary – wiary w Boga i wiary w człowieka – i na radykalnym podeptaniu już nie tylko miłości, ale wszelkich oznak człowieczeństwa, ludzkości, które było zbudowane na nienawiści i na pogardzie człowieka w imię obłąkanej ideologii…”.

 

Maksymilian Maria Kolbe został także nazwany „patronem trudnego stulecia” – wieku XX.
 


Opublikowano 13.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.