Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka

W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od 1952 roku. Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.


Dziecko jest zawsze nowym objawieniem życia danego człowiekowi przez Stwórcę. Jest nowym potwierdzeniem obrazu i podobieństwa Bożego, jakim od początku stał się człowiek. Dziecko jest też wielkim, nieustannym sprawdzianem naszej wieczności dla siebie samych, naszej wierności dla człowieczeństwa”. (Orędzie “Urbi et Orbi” na Boże Narodzenie, 25 XII 1979)

Jan Paweł II do dzieci:
List do dzieci Tra pochi giorno (13 XII 1994)

Jeśli dzisiaj piszę o tym wszystkim do was, drogie dzieci, to czynię to dlatego, że i ja sam byłem przed wielu laty takim samym dzieckiem jak wy. (…)

Jak ważne jest dziecko w oczach Pana Jezusa! Można by wręcz powiedzieć, że Ewangelia jest głęboko przeniknięta prawdą o dziecku. Można by ją nawet w całości odczytywać jako „Ewangelię dziecka”.

Co to znaczy: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”? Czyż Pan Jezus nie stawia dziecka za wzór także ludziom dorosłym? Jest coś takiego w dziecku, co winno się odnaleźć we wszystkich ludziach, jeżeli mają wejść do królestwa niebieskiego. Niebo jest dla tych, którzy są tak prości jak dzieci, tak pełni zawierzenia jak one, tak pełni dobroci i czyści. Tylko tacy mogą odnaleźć w Bogu swojego Ojca i stać się za sprawą Jezusa również dziećmi Bożymi. (List do dzieci)

;) Podczas jednej ze swoich wizytacji rzymskich parafii Papież – jak to miał w zwyczaju – wdał się w rozmowę z dziećmi.
– Wy jesteście młodzi, a ja już jestem stary – powiedział.
– Nie, nie jesteś stary – gromko zaprotestowały dzieci.
– Tak, ale jak jestem z wami, to dziecinnieję – replikował Papież.Warto przeczytać:


Jan Paweł II do dzieci
Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz, 2005

Książeczka ta to zbiór wypowiedzi Jana Pawła II skierowanych do dzieci.

Ufne serca. Jan Paweł II i dzieci
Aturo Mari
Biały Kruk, 2005

Niezwykłe relacje między Ojcem Świętym a najmłodszymi utrwalone okiem Arturo Mariego.

Papież i dzieci

Raczkiewicz Krystyna
Oficyna Wydawnicza ADAM 2006

To książka, która ukazuje papieża Jana Pawła II i jego podejście do dzieci niezależnie od ich rasy, pochodzenia czy wyznawanej religii. Zawarte są tutaj opowiadania o różnych podróżach po świecie Ojca Świętego oraz jego spotkaniach z dziećmi, do których mówił często: "Wy jesteście nadzieją świata, moją nadzieją i Kościoła".

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.