Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzieła literackie i teatralne Karola Wojtyły. Tom II

Poezje dojrzałe (1946-2003)

Dzieła literackie i teatralne Karola Wojtyły, tom II

Literatura i teatr to dziedziny twórczości bliskie Karolowi Wojtyle od czasów nauki w wadowickim gimnazjum. Przygotowany przez Wydawnictwo ZNAK i Centrum Myśli Jana Pawła II zbiór zawierający wiele osobistych tekstów to swego rodzaju literacki dziennik, który daje czytelnikom poczucie prywatnego spotkania z autorem oraz tworzy okazję do prześledzenia jego drogi twórczej na przestrzeni ponad 50 lat.

Tom obejmuje utwory poetyckie napisane w latach 1946 – 2003, w tym te najsłynniejsze: „Tryptyk rzymski”, „Brat naszego Boga” czy „Pieśń o blasku wody”. Antologia obejmuje także teksty nieznane dotąd czytelnikom i do tej pory niepublikowane. Prezentowane utwory obrazują dynamikę rozwoju poetyckiego talentu Karola Wojtyły, ale także ujawniają personalistyczny aspekt jego myślenia, widoczny w rozważaniach o miejscu człowieka w świecie i sensie jego życia.

„Poezje i dramaty” to drugi z trzytomowego owocu wieloletniej pracy zespołu naukowego pod kierunkiem prof. Jacka Popiela. Autorzy podjęli się przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły tworzonej na przestrzeni lat 1939–2003.

Krytyczne wydanie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego z Krakowa oraz Wydawnictwa Znak.

Przeczytaj

Tom obejmuje juwenilia, utwory, które powstały w okresie od 1938 do 1946 roku
Na niniejszy zbiór składają się m.in. dramaty „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera”, „Promieniowanie ojcostwa”, ale także misteria i szkice

Opublikowano 29.04.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.