Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dyskusja publiczna – Jan Paweł II do Hiszpanów

W ramach obchodów Hiszpańskiej Niedzieli na Solcu Centrum Myśli Jana Pawła II  zaprasza na panel dyskusyjny:

Jan Paweł II do Hiszpanów. Katolicyzm w przestrzeni publicznej współczesnej Hiszpanii

 
poniedziałek, 19 maja 2008, godz. 19:00, kościół św. Trójcy, ul. Solec 61

 

Wśród tematów dyskusji znajdą się:
– dzisiejsza sytuacja hiszpańskiego katolicyzmu i jej źródła w historii nowożytnej Kościoła w Hiszpanii (od prześladowań w latach 30-tych XX. wieku i kontrowersyjnych związków z dyktaturą gen. Franco do współwystępowania procesów demokratyzacji, integracji europejskiej i sekularyzacji);
– przesłanie Jana Pawła II do Hiszpanii i do Europy formułowane m.in. podczas pięciu hiszpańskich pielgrzymek Papieża w latach 1982-2003;
– analiza, na ile „hiszpańska droga” Kościoła jest realnym zagrożeniem w Polsce.
 

 

W dyskusji wezmą udział:

ks. dr Diego Martinez,
rektor seminarium w Murcii i wicekanclerz kurii Archidiecezji Cartagena w Hiszpanii, wcześniej rektor seminarium Redemptoris Mater w Warszawie.

dr Paweł Skibiński,
doktor nauk humanistycznych, stypendysta Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hiszpanii (2000), adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik działu badawczego Muzeum Historii Polski; przewodniczący Towarzystwa Oświatowo-Naukowego; członek redakcji "Kwartalnika Konserwatywnego". Publikował m. in. w "Nowym Państwie", "Frondzie”, "Przeglądzie Historycznym", "Znaku", "Christianitas", „Teologii Politycznej”, "Mówią Wieki" – w tym często na temat dwudziestowiecznej historii Hiszpanii.

 
ks. dr Bogusław Trzeciak SJ,
absolwent Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum" w Warszawie i Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Madrycie. Doktor nauk prawnych, od roku 2001 jest wykładowcą prawa kanonicznego i stosunków państwo – Kościół na "Bobolanum" w Warszawie oraz dyrektorem Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE w Warszawie. W latach 2002-2005 pełnił obowiązki szefa Zespołu Doradców ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski. Autor m.in. książek: Relacje państwo – Kościół. O polskim konkordacie ’93 (1998) i Klauzule odsyłające w konkordatach z Hiszpanią i Polską (2008).

 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowano 18.05.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.