Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Druga pielgrzymka

 

Gdy papież przybywa do Polski po raz drugi (16-23 czerwca 1983), od półtora roku trwa stan wojenny. I tym razem nad przebiegiem pielgrzymki nieustannie czuwają komunistyczne władze.


"Nie możemy wykluczyć, że spowodować ona może zdarzenia lub skutki o charakterze wybitnie politycznym" – pisze do Prymasa Polski gen. Jaruzelski. Jan Paweł II odwiedza osiem miast, wszędzie jest witany z niezwykłym entuzjazmem, może nawet większym niż cztery lata wcześniej. W nabożeństwach uczestniczą miliony wiernych, wśród tłumów powiewają transparenty "Solidarności".

Papież w odważnych słowach wzywa do dialogu, porozumienia i poszanowania praw człowieka, przypomina, że "prawda jest pierwszym i podstawowym warunkiem odnowy społecznej". Przekaz telewizyjny z Mszy papieskich jest ostro cenzurowany, ale dzięki prasie i radiu drugiego obiegu przesłanie Ojca Świętego dociera również poza granice Polski.


16-17 czerwca 1983, Warszawa

Opublikowano 02.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.