Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Druga pielgrzymka

 

Gdy papież przybywa do Polski po raz drugi (16-23 czerwca 1983), od półtora roku trwa stan wojenny. I tym razem nad przebiegiem pielgrzymki nieustannie czuwają komunistyczne władze.


"Nie możemy wykluczyć, że spowodować ona może zdarzenia lub skutki o charakterze wybitnie politycznym" – pisze do Prymasa Polski gen. Jaruzelski. Jan Paweł II odwiedza osiem miast, wszędzie jest witany z niezwykłym entuzjazmem, może nawet większym niż cztery lata wcześniej. W nabożeństwach uczestniczą miliony wiernych, wśród tłumów powiewają transparenty "Solidarności".

Papież w odważnych słowach wzywa do dialogu, porozumienia i poszanowania praw człowieka, przypomina, że "prawda jest pierwszym i podstawowym warunkiem odnowy społecznej". Przekaz telewizyjny z Mszy papieskich jest ostro cenzurowany, ale dzięki prasie i radiu drugiego obiegu przesłanie Ojca Świętego dociera również poza granice Polski.


16-17 czerwca 1983, Warszawa

Opublikowano 02.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.