Literatura i teatr to dziedziny twórczości bliskie Karolowi Wojtyle od czasów nauki w wadowickim gimnazjum. Przygotowany przez Wydawnictwo ZNAK i Centrum Myśli Jana Pawła II zbiór zawierający wiele osobistych tekstów to swego rodzaju literacki dziennik, który daje czytelnikom poczucie prywatnego spotkania z autorem oraz tworzy okazję do prześledzenia jego drogi twórczej na przestrzeni ponad 50 lat.
Tom obejmuje utwory poetyckie napisane w latach 1946 – 2003, w tym te najsłynniejsze: „Tryptyk rzymski”, „Brat naszego Boga” czy „Pieśń o blasku wody”. Antologia obejmuje także teksty nieznane dotąd czytelnikom i do tej pory niepublikowane. Prezentowane utwory obrazują dynamikę rozwoju poetyckiego talentu Karola Wojtyły, ale także ujawniają personalistyczny aspekt jego myślenia, widoczny w rozważaniach o miejscu człowieka w świecie i sensie jego życia.
„Poezje i dramaty” to drugi z trzytomowego owocu wieloletniej pracy zespołu naukowego pod kierunkiem prof. Jacka Popiela. Autorzy podjęli się przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły tworzonej na przestrzeni lat 1939–2003.
Krytyczne wydanie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego z Krakowa oraz Wydawnictwa Znak.