Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dojrzewając do wolności

W sobotę 16 kwietnia, podczas ósmych już warsztatów tematycznych Kuźni (i równocześnie na finiszu rocznej pracy w kształtowaniu swojego człowieczeństwa) uczestnicy projektu podeszli do jednego z ważniejszych egzaminów w swoim życiu – do egzaminu z wolności.


 

„Wolność nie jest dobrem, które można trwonić, i nie jest wartością konsumpcyjną, lecz mocą radykalnego zobowiązania; ona jest znakiem prawdy o człowieku i podstawową zasadą jego działania. Bądźcie zaangażowani, by przezwyciężyć to wszystko, co może stanowić dzisiaj motyw podstawowego zakłopotania dla waszego sumienia, i starajcie się tak postępować, by nie ulegać nigdy kompromisom i sceptycyzmowi. Miejcie odwagę podjąć odpowiedzialność w różnych środowiskach społecznych, do których należycie, by zmienić sposób myślenia, aby zwłaszcza w świecie pracy rozwijała się nowa kultura, kultura braterstwa, solidarności i współuczestnictwa”.
Jan Paweł II, Do młodzieży z Vallo Della Lucania, 12 kwietnia 1986

Podzieleni na zespoły uczestnicy projektu ponad miesiąc przygotowywali samodzielnie godzinne warsztaty, których temat i przebieg miało wyznaczać hasło: „DOBRO+WOLNOŚĆ”. Jako inspirację do pracy stypendyści otrzymywali fragmenty tekstów Jana Pawła II, które dotyczyły różnych aspektów wolności. Dokładny temat, forma i treść zajęć zależały już tylko od uczestników!
Jak Kuźniowicze zdali egzamin z wolności? Doskonale!

 

Pierwszy zespół przygotował prezentację multimedialną dotyczącą wolności w nauczaniu Jana Pawła II. Ale to nie wszystko! W poczuciu, że wolność ściśle łączy się z odpowiedzialnością za siebie i innych, uczestnicy projektu przeszli niezwykle trudny test pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku samochodowym. Na koniec pobawiliśmy się w odgadywanie pantomim, które tematycznie dotyczyły wolności.

Grupa druga przygotowała warsztaty muzyczne! Śpiewająco zdaliśmy egzamin z lingwistyki, wyśpiewując w różnych językach optymistyczną piosenkę „Hakuna matata”! (Dla niewytrawnych koneserów muzyki chóralnej – fragment naszego wspólnego śpiewania tutaj- link).

 

Natomiast połączone grupy trzecia i czwarta zorganizowały pasjonującą grę terenową po uliczkach Śródmieścia. Na uczestników gry czekały tematyczne zadania. Trzeba było więc nagrać film, przeprowadzić ankietę wśród przechodniów i rozszyfrować kalambury. A wszystko łączyło się z papieskimi tekstami o wolności. Dlatego uczestników gry nie zaskoczył fakt, że skarbem, którego poszukiwali, była satysfakcja z wolności!

 

Prawie sześciogodzinne warsztaty uczestnicy zakończyli z przeświadczeniem, że wolność to piękny dar, który jednak wymaga od nas wiele pracy. W zamian otrzymujemy radość, dumę i poczucie, że dobrze wykorzystaliśmy dany nam czas i możliwości.

A w maju przed Kuźniowiczami kolejny sprawdzian – tym razem z działania!

 


 

Opublikowano 25.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.