Dobre praktyki w integracji migrantów

Pod Wspólnym Dachem

Seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół – tak wyglądało każde ze spotkań zorganizowane dla uchodźców z ośrodków recepcyjnych oraz lokalnej społeczności Góry Kalwarii i Podkowy Leśnej realizowane w ramach nowego projektu „Pod Wspólnym Dachem”. Wydarzenia odbywać się we wrześniu i październiku.

„Pod wspólnym dachem” to cykl wydarzeń skierowanych do rodzimych mieszkańców gmin Góra Kalwaria i Podkowa Leśna oraz osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych w Dębaku i Lininie. Peryferyjne położenie tych miejsc i ograniczona mobilność ich mieszkańców nie daje na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu. Celem projektu jest wspieranie otwartości, tolerancji, poczucia bezpieczeństwa i znoszenie negatywnych stereotypów. Każde spotkanie składa się z trzech modułów: seansu filmowego, edukacyjnych warsztatów międzykulturowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz Wspólnego Stołu – integracyjnego posiłku dla wszystkich uczestników. Jesteśmy przekonani, że poprzez aktywność kulturalną, sportową czy kulinarną można odnaleźć wspólny język, otwierać się na odmienność, a przede wszystkim odkrywać to, co nas łączy.

MAPA DOBRYCH PRAKTYK

Procesowi integracji towarzyszyła analiza sytuacji uchodźców z ośrodków recepcyjnych w województwie mazowieckim. Współpraca z Fundacją dla Wolności i doświadczenie z prowadzonych procesów w społecznościach zakończyła się powstaniem mapy dobrych praktyk. Zawarliśmy w niej informacje o celach i wyzwaniach w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym, dobre praktyki w budowaniu dialogu oraz piszemy o wpływie wielkości miejscowości na integrację międzykulturową.

DEBATA | JAK ŻYĆ POD WSPÓLNYM DACHEM? SZANSE I WYZWANIA INTEGRACJI MIGRANTÓW W POLSCE

30 października o godzinie 18:00 w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II spotkali się eksperci zajmujący się polityką migracyjną, animatorzy działań międzykulturowych, autorzy programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, by rozmawiać o dobrych praktykach integracji migrantów w Polsce.

W spotkaniu udział wzięły: Magda Zaborowska-Gumieniak – pedagożka i animatorka kultury, absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW, zajmuje się edukacją poza formalną i międzykulturową, Sylwia Żmijewska-Kwiręg – dyrektor programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, twórczyni programów nauczania i podręczników, certyfikowana trenerka i tutorka, dr hab. Aleksandra Grzymała-Kazłowska – profesor na Wydziale Socjologii, badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami, specjalizująca się w badaniu procesów adaptacji i integracji migrantów.

Debatę prowadził Ignacy Dudkiewicz – filozof, bioetyk, działacz społeczny, publicysta i dziennikarz. Redaktor naczelny Magazynu Kontakt.

Pobierz

Grafika, na której są logotypy partnerów projektu Pod Wspólnym Dachem

 

Opublikowano 14.11.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.