Seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół – tak wyglądało każde ze spotkań zorganizowane dla uchodźców z ośrodków recepcyjnych oraz lokalnej społeczności Góry Kalwarii i Podkowy Leśnej realizowane w ramach nowego projektu „Pod Wspólnym Dachem”. Wydarzenia odbywać się we wrześniu i październiku.
„Pod wspólnym dachem” to cykl wydarzeń skierowanych do rodzimych mieszkańców gmin Góra Kalwaria i Podkowa Leśna oraz osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych w Dębaku i Lininie. Peryferyjne położenie tych miejsc i ograniczona mobilność ich mieszkańców nie daje na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu. Celem projektu jest wspieranie otwartości, tolerancji, poczucia bezpieczeństwa i znoszenie negatywnych stereotypów. Każde spotkanie składa się z trzech modułów: seansu filmowego, edukacyjnych warsztatów międzykulturowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz Wspólnego Stołu – integracyjnego posiłku dla wszystkich uczestników. Jesteśmy przekonani, że poprzez aktywność kulturalną, sportową czy kulinarną można odnaleźć wspólny język, otwierać się na odmienność, a przede wszystkim odkrywać to, co nas łączy.
MAPA DOBRYCH PRAKTYK
Procesowi integracji towarzyszyła analiza sytuacji uchodźców z ośrodków recepcyjnych w województwie mazowieckim. Współpraca z Fundacją dla Wolności i doświadczenie z prowadzonych procesów w społecznościach zakończyła się powstaniem mapy dobrych praktyk. Zawarliśmy w niej informacje o celach i wyzwaniach w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym, dobre praktyki w budowaniu dialogu oraz piszemy o wpływie wielkości miejscowości na integrację międzykulturową.
DEBATA | JAK ŻYĆ POD WSPÓLNYM DACHEM? SZANSE I WYZWANIA INTEGRACJI MIGRANTÓW W POLSCE
30 października o godzinie 18:00 w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II spotkali się eksperci zajmujący się polityką migracyjną, animatorzy działań międzykulturowych, autorzy programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, by rozmawiać o dobrych praktykach integracji migrantów w Polsce.
W spotkaniu udział wzięły: Magda Zaborowska-Gumieniak – pedagożka i animatorka kultury, absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW, zajmuje się edukacją poza formalną i międzykulturową, Sylwia Żmijewska-Kwiręg – dyrektor programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, twórczyni programów nauczania i podręczników, certyfikowana trenerka i tutorka, dr hab. Aleksandra Grzymała-Kazłowska – profesor na Wydziale Socjologii, badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami, specjalizująca się w badaniu procesów adaptacji i integracji migrantów.
Debatę prowadził Ignacy Dudkiewicz – filozof, bioetyk, działacz społeczny, publicysta i dziennikarz. Redaktor naczelny Magazynu Kontakt.