Ważne i aktualne tematy, którymi żyje współczesna kultura i sztuka. Bez tabu, ale ze smakiem i szacunkiem dla rozmówcy. Przed nami kolejna odsłona Diagnozy Kultury. Tym razem porozmawiamy o pięknie.
Jan Paweł II często powtarzał, że „człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź, stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania. (…) Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”. (Jan Paweł II, przemówienie w UNESCO, 2 czerwca 1980). Mając w pamięci te słowa, a także poczynioną przez Jana Pawła II w UNESCO uwagę, że „(…) gdy zmieniają się osoby i społeczeństwa, wraz z nimi zmienia się też kultura. Kiedy transformacji ulega kultura, wtedy zmieniają się również osoby i społeczeństwa” chcemy przyjrzeć się zmianom jakie zachodzą we współczesnej kulturze. Odpowiemy sobie na pytanie, dokąd prowadzą nas te zmiany, jakie mają źródła i co łączy bądź dzieli je z wizją kultury, której orędownikiem był Jan Paweł II. – mówi Marcin Nowak,CMJP2, koordynator projektu.
Druga debata pt.: „Piękno, dobro i co z tego?” odbędzie się we wtorek 17 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Piętro
(ul. Foksal 11, lok. 30).
LIST DO ARTYSTÓW – Jan Paweł II
PRZYSZŁOŚĆ CZŁOWIEKA ZALEŻY OD KULTURY – Jan Paweł II
Tego wieczoru będziemy gościć:
- Agnieszka Tarasiuk, kuratorka sztuki
- Antoni Libera, pisarz
- Iwo Zaniewski, dyrektor artystyczny agencji reklamowej
- Maciej Mazurek, krytyk sztuki
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler.
Diagnoza kultury to projekt, który ma zadnie spojrzeć na współczesną kulturę i sztukę przez pryzmat nauczania Jana Pawła II. Pytaniami kolejnych spotkań będą m.in.: Komu służy sztuka – artysta a dobro wspólne ? Sztuka w obliczu Tajemnicy – czy jesteśmy skazani na sakrokicz ? O zerwanym przymierzu – o relacji między wiarą a sztuką. W drodze do ponownego spotkania – czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?
Debaty z cyklu „Diagnoza Kultury” stanowią jeden z elementów szerszego projektu Centrum Myśli Jana Pawła II, mającego na celu przygotowanie merytorycznego gruntu pod organizowaną na jesieni 2015 roku w Warszawie, kolejną edycję forum Dziedzińca Dialogu.
Debata będę odbywały się raz w miesiącu.
Projekt jest współorganizowany przez:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Klub Inteligencji Katolickiej, Fundację Atelier, Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Galerię Propaganda, Więź i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.