Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Debaty społeczne

W tygodniu poprzedzającym „Miasto Miłosierdzia” odbędą się debaty społeczne, każda w innym miejscu, które dotkną tematów, z jakimi wolontariat aktualnie się mierzy (mecenat samorządów, wartości w wolontariacie, legislacja, społeczeństwo obywatelskie, nowoczesne technologie w służbie wolontariatu). Debata inaugurująca cykl spotkań odbędzie się w poniedziałek 24 września o 18.00 na 1Piętrze (ul. Foksal 11). Dariusz Karłowicz (Fundacja Św. Mikołaja), Krzysztof Więckiewicz (MPiPS) oraz Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego) dyskutować będą o przyszłości wolontariatu.

W wolnej Polsce, po roku 1989, instytucje pozarządowe budowały tożsamość w opozycji do urzędu. Zwykło się mówić: to, czego państwo nie jest w stanie zbudować od góry, my budujemy od podstaw. Festiwal „Miasto Miłosierdzia” i debaty, które go poprzedzają, to okazja, aby III sektor i urząd wzajemnie się wysłuchały i wymieniły doświadczenia – wyjaśnia Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynator przedsięwzięcia.

W Polsce pojęcie społeczeństwa obywatelskiego jest nieostre. Zaangażowanie społeczne dość słabe. Od polityki ludzie wolą trzymać się z daleka i nie biorą udziału w wyborach. Ze strony państwa brakuje inicjatywy oraz propozycji rozwiązań systemowych, służących wzmocnieniu postaw obywatelskich. Jednym z takich działań jest wolontariat – tymi słowami na czwartkową debatę zapraszają przedstawiciele Fundacji Konrada Adenauera.

PROGRAM

Pomaganie – odruch serca czy systemowe działanie? O przyszłości wolontariatu
24 września 2012 roku (poniedziałek), godz. 18:00, ul. Foksal 11 (I piętro)
prowadzenie: Piotr Pałka
Koordynator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Razem można więcej? Współpraca Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych na rzecz dobroczynności
25 września 2012 roku (wtorek), godz. 18.00, miejsce: pl. Konstytucji 4
Prowadzenie: Anna Cybulko
Koordynator: Centrum Komunikacji Społecznej

Miejscy herosi czy tania siła robocza? Dyskusja o miejskim wolontariacie
26 września 2012 roku (środa), godz.18:00, ul. Bracka 20a (I piętro)
prowadzenie: Wojciech Rustecki
Koordynator: Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Od wolontariusza do prezydenta? Wolontariat a edukacja obywatelska
27 września 2012 roku (czwartek), godz.18:00, ul. Dąbrowskiego 56
prowadzenie: Piotr Womela
Koordynator: Fundacja Konrada Adenauera

E-wolontariat – pomoc realna czy wirtualna?
28 września 2012 roku (piątek), godz. 18:00, ul. Marszałkowska 6/6 (II piętro)
prowadzenie: Paweł Łukasiak
Koordynator: Fundacja Dobra Sieć

foto

Opublikowano 25.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.