Debata „WSTAŃ i WALCZ!” – transmisja online

9.8.22 / G. 17:00

Kto biłby się za Warszawę w 2022 roku: student czy kibic Legii? Skąd rosnąca popularność wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej? 9 sierpnia o godzinie 17:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego prof. Jerzy Eisler na debatę „WSTAŃ I WALCZ!” To kolejne spotkanie w ramach projektu „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM”, podczas którego organizatorzy zachęcają do refleksji nad współczesnymi obliczami patriotyzmu.

Zachęcamy do oglądania transmisji online:

W kontekście sierpniowej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz wojny za naszą wschodnią granicą zaproszeni goście będą zastanawiać się, w jaki sposób rozumiemy i jak realizujemy dziś powinność obrony ojczyzny.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli:

  • prof. Jerzy Eisler (Instytut Pamięci Narodowej),
  • dr Izabela Mrzygłód (Kultura Liberalna),
  • Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego).

Debatę poprowadzi Michał Szułdrzyński, dziennikarz Rzeczpospolitej.

Chcemy, by cień Liberatora, pod którym zasiądziemy na ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie naszej debaty, pomógł nam przywołać historyczny kontekst, ale także odniósł do teraźniejszości – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wróg u bram, wojna na Ukrainie, widok młodych Ukraińców wracających do swojego kraju, by bronić granic, mobilizuje nas do stawiania pytań o naszą postawę.

Zaproszenie na debatę skierowane jest do nauczycieli, ludzi nauki, aktywistów społecznych, studentów, starszej młodzieży i wszystkich zainteresowanych współczesnym rozumieniem patriotyzmu w jego różnych odmianach.


WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Powstania Warszawskiego.

PARTNERZY: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

PATRONI MEDIALNI: Rzeczpospolita, PLUS-MINUS, TVP Kultura, TVP Polonia, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU / Partner Fundacja PZU.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Dodano: