Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Miasto Dialogu: Podmiotowość człowieka w metropolii

29 września godz. 11.00 w naszej siedzibie przy ul. Foksal 11 odbyła się pierwsza debata w ramach projektu Miasto Dialogu pt. Podmiotowość człowieka w metropolii.

O podmiotowości człowieka w metropolii rozmawiali: prof. UKSW dr hab., Witold Starnawski, dr Artur Jerzy Filip, mgr inż. Wojciech Wagner oraz Jakub Kucharczuk. W trakcie debaty postawione zostały następujące pytania: czy wszyscy mieszkańcy są obywatelami? Jaka jest droga od mieszkańca do świadomego obywatela? Jakie zagrożenia dla podmiotowości stwarza wielka metropolia?

Rozmawiano o różnych sposobach uczestnictwa mieszkańców Warszawy w życiu miasta, ale także o tzw. wolności do bycia anonimowym i o jej pozytywnej funkcji dla miasta. Podjęty został temat trudności współpracy na poziomie mieszkaniec – struktury miejskie, ale też wątek reorganizowania przestrzeni do angażowania się mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty.

WSPÓŁORGANIZATOR: Fundacja Konrada Adenauera

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Opublikowano 27.09.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online