Czy Ukraina obudzi solidarność Europy?

Luty to miesiąc, w którym na 1Piętrze i Foksal Eleven będziemy zajmować się jednością. Zaczynamy od spotkania z Henrykiem Wujcem, z którym porozmawiamy o wydarzeniach na Ukrainie i ich wpływie na Unię Europejską.

Wszyscy jesteśmy poruszeni wydarzeniami u naszych wschodnich sąsiadów. Niewątpliwie na naszych oczach decydują się dalsze losy Ukrainy, a być może także, jak zauważa prof. Zbigniew Brzeziński, znacznej części świata.

Z naszym gościem będziemy chcieli porozmawiać o tworzeniu się solidarności na Majdanie, a także o reakcji innych krajów i pomocy Unii Europejskiej. Ciekawi nas, czy wydarzenia u wschodnich sąsiadów scalają Unię Europejską? Czy mogą być szansą na obudzenie „języka solidarności”, którego tak bardzo potrzebuje UE zredukowana jedynie do aspektu technokratycznego?

Spotkanie z Henrykiem Wujcem będzie także okazją do rozmowy o doświadczeniach działań opozycjonisty z czasów PRL-u oraz zastanowienia się nad tym, czy Ukraina bez pomocy z zewnątrz lub bez lidera duchowego, jakim dla Polski był Papież Jan Paweł II, będzie potrafiła utrzymać niezależność? Czy są wspólne elementy dla działań na Ukrainie i tego, co działo się w latach 80. w Polsce? Co pomaga w stworzeniu ruchu jakim była „Solidarność”?

Data: 5 lutego 2014
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30, Warszawa
Wstęp wolny!

Spotkanie poprowadzą: Tomasz Kempski (Foksal Eleven) oraz Marcin Nowak (1Piętro).

Henryk Wujec – działacz społeczno-polityczny. Działalność społeczną rozpoczął w 1962 roku. jako członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Członek honorowy KIK. Od roku 1976 był współpracownikiem KOR, a od 1977 roku członkiem KSS „KOR”, redaktorem podziemnego pisma „Robotnik” i współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych. W 1980 r. zakładał „Solidarność”. Członek Komisji Krajowej NSZZ „S” i członek Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Od wielu lat zaangażowany w dialog Polsko-Ukraiński.

Opublikowano 04.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.