Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czy Ukraina obudzi solidarność Europy?

Luty to miesiąc, w którym na 1Piętrze i Foksal Eleven będziemy zajmować się jednością. Zaczynamy od spotkania z Henrykiem Wujcem, z którym porozmawiamy o wydarzeniach na Ukrainie i ich wpływie na Unię Europejską.

Wszyscy jesteśmy poruszeni wydarzeniami u naszych wschodnich sąsiadów. Niewątpliwie na naszych oczach decydują się dalsze losy Ukrainy, a być może także, jak zauważa prof. Zbigniew Brzeziński, znacznej części świata.

Z naszym gościem będziemy chcieli porozmawiać o tworzeniu się solidarności na Majdanie, a także o reakcji innych krajów i pomocy Unii Europejskiej. Ciekawi nas, czy wydarzenia u wschodnich sąsiadów scalają Unię Europejską? Czy mogą być szansą na obudzenie „języka solidarności”, którego tak bardzo potrzebuje UE zredukowana jedynie do aspektu technokratycznego?

Spotkanie z Henrykiem Wujcem będzie także okazją do rozmowy o doświadczeniach działań opozycjonisty z czasów PRL-u oraz zastanowienia się nad tym, czy Ukraina bez pomocy z zewnątrz lub bez lidera duchowego, jakim dla Polski był Papież Jan Paweł II, będzie potrafiła utrzymać niezależność? Czy są wspólne elementy dla działań na Ukrainie i tego, co działo się w latach 80. w Polsce? Co pomaga w stworzeniu ruchu jakim była „Solidarność”?

Data: 5 lutego 2014
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30, Warszawa
Wstęp wolny!

Spotkanie poprowadzą: Tomasz Kempski (Foksal Eleven) oraz Marcin Nowak (1Piętro).

Henryk Wujec – działacz społeczno-polityczny. Działalność społeczną rozpoczął w 1962 roku. jako członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Członek honorowy KIK. Od roku 1976 był współpracownikiem KOR, a od 1977 roku członkiem KSS „KOR”, redaktorem podziemnego pisma „Robotnik” i współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych. W 1980 r. zakładał „Solidarność”. Członek Komisji Krajowej NSZZ „S” i członek Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Od wielu lat zaangażowany w dialog Polsko-Ukraiński.

Opublikowano 04.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.