Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czy i jak skleić to, co rozbite?

Kryzys gospodarczy, kryzys wartości, kryzys rodziny… Nie ma najmniejszej wątpliwości, że żyjemy w dobie rozmaitych kryzysów, ale czy to oznacza, że nie należy starać się ich przezwyciężać, szukać ich źródła, próbować sklejać to, co zostało rozbite?

Cywilizacja zachodu wraz ze swoich sztandarowym hasłem konsumpcjonizmu nakłania nas do tego, abyśmy skrupulatnie dbali o własne potrzeby, wychodzili naprzeciw swoim pragnieniom, nie przejmując się jednocześnie drugim człowiekiem. Taki model życia społecznego przekłada się często na relacje małżeńskie. I wtedy zazwyczaj zaczyna być nie najlepiej. Bo co to za rodzina, w której każdy „ciągnie w swoją stronę”, uważając, że jego potrzeby powinny być na pierwszym miejscu. W takiej sytuacji chyba trudno jest o jedność małżeńską, która nakazuje raczej wzajemną służbę, aniżeli ciągłe troszczenie się wyłącznie o siebie samego. 

Na 1Piętrze chcemy porozmawiać o tym, w jaki sposób można zapobiegać kryzysowi małżeńskiemu i co robić, kiedy już takowy kryzys dotknął naszą rodzinę. Kontrowersyjną kwestię rozwodu, a także wiele innych problemów, przedyskutują zaproszeni goście, a będą nimi:

  • Irena i Jerzy Grzybowscy – twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich, które mają na celu pogłębienie i odnowienie miłości małżeńskiej.
  • Barbara Smolińska – dr nauk humanistycznych, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. W „Pracowni Dialogu” prowadzi terapię indywidualną, małżeńską, rodzinną, warsztaty psychologiczne oraz superwizje, w „Labolatorium Psychoedukacji” terapeutyczne grupy wyjazdowe. Wraz z mężem zaangażowana jest w działalność wspólnoty Chemin Neuf.

Data: 26 lutego 2014
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa

Opublikowano 26.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.