Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Człowieku, jesteś wielki

Minęły trzy dekady od opublikowania programowej encykliki Jana Pawła II. Dziś żyjemy w innym tysiącleciu, innym układzie polityczno-gospodarczym, mamy innego papieża. Czy Redemptor hominis jest wciąż aktualna? – zastanawiają się Jacek Kaniewski i Tomasz Rowiński z Centrum Myśli Jana Pawła II w artykule Człowieku, jesteś wielki, opublikowanym w nowym numerze „Tygodnika Powszechnego”.


 

W encyklice Redemptor hominis Jan Paweł II objawił się jako dziecko polskiego romantyzmu, którego nadzieje nie podupadały pod naciskiem trudności, ale wręcz odzyskiwały żywotność i zmartwychwstawały – zauważają autorzy.

Jan Paweł II bywa opisywany czasem jako „apostoł wolnego rynku”. Dzisiaj, wobec nastrojów związanych z kryzysem finansowym, trzeba przypomnieć, że Papież pokazywał także inne oblicze refleksji nad ludzką ekonomią: „Zbyt często myli się wolność z instynktem indywidualnego czy zbiorowego interesu, lub nawet instynktem walki lub panowania (…). Sam postęp ekonomiczny z tym wszystkim, co należy do jego tylko własnej prawidłowości, winien być planowany i realizowany w perspektywie powszechnego i solidarnego rozwoju poszczególnych ludzi i narodów” (RH, 16).

Zapraszamy do lektury!

 

 

Opublikowano 10.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.