Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Człowieku, jesteś wielki

Minęły trzy dekady od opublikowania programowej encykliki Jana Pawła II. Dziś żyjemy w innym tysiącleciu, innym układzie polityczno-gospodarczym, mamy innego papieża. Czy Redemptor hominis jest wciąż aktualna? – zastanawiają się Jacek Kaniewski i Tomasz Rowiński z Centrum Myśli Jana Pawła II w artykule Człowieku, jesteś wielki, opublikowanym w nowym numerze „Tygodnika Powszechnego”.


 

W encyklice Redemptor hominis Jan Paweł II objawił się jako dziecko polskiego romantyzmu, którego nadzieje nie podupadały pod naciskiem trudności, ale wręcz odzyskiwały żywotność i zmartwychwstawały – zauważają autorzy.

Jan Paweł II bywa opisywany czasem jako „apostoł wolnego rynku”. Dzisiaj, wobec nastrojów związanych z kryzysem finansowym, trzeba przypomnieć, że Papież pokazywał także inne oblicze refleksji nad ludzką ekonomią: „Zbyt często myli się wolność z instynktem indywidualnego czy zbiorowego interesu, lub nawet instynktem walki lub panowania (…). Sam postęp ekonomiczny z tym wszystkim, co należy do jego tylko własnej prawidłowości, winien być planowany i realizowany w perspektywie powszechnego i solidarnego rozwoju poszczególnych ludzi i narodów” (RH, 16).

Zapraszamy do lektury!

 

 

Opublikowano 10.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.