Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Człowiek gór: Ryszard Pawłowski

W poniedziałek, 20 maja  o godz. 18.30, ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Góry Wartości”. Gościć będziemy Ryszarda Pawłowskiego – człowieka dobrze znanego w środowisku górskim pod pseudonimem „Napał”. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „40 lat w górach” i uzyskać autograf autora. Na spotkanie obowiązują zapisy!

Ryszard Pawłowski (ur. 24 czerwca 1950) – polski taternik, alpinista i himalaista, również instruktor i przewodnik górski. Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, czterokrotny zdobywca Mount Everest’u (jako pierwszy i jedyny z Polaków dokonał tylu wejść), członek The Explorers Club. 
W środowisku wspinaczy nazywany „Napałem”. Wzięło się to prawdopodobnie stąd, iż w młodości nie mógł poświęcić zbyt wiele czasu na wspinaczkę – jednocześnie pracował i studiował. Gdy w końcu udało mu się wyjechać w góry, wspinał się nawet w trudnych warunkach (np. w deszczu). Sam pisze w książce „Smak gór”: Rzucałem się na góry, jak głodny na jedzenie.
 
Dzień: 20 maja 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa
 
 
„Góry wartości” to cykl comiesięcznych spotkań z wybitnymi alpinistami i himalaistami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami ze wspinaczki wysokogórskiej. Opowiadają o tym, że alpinizm to nie tylko sport, zmaganie się z siłami natury czy intensywny trening, lecz również zgłębianie piękna natury, praca nad charakterem oraz rozwój duchowy. Tytuł „Góry wartości” oznacza trudną drogę człowieka poszukującego sensu życia. Bo przecież każdy z nas, niczym himalaista zdobywający szczyt w skrajnie niesprzyjających warunkach, walczy ze swoimi słabościami. Spotkania „Góry wartości” gościły już wybitnych alpinistów: Leszka Cichego, Kingę Baranowską, Annę Czerwińską, Aleksandrę Dzik, Michała Kochańczyka.  
 
 

Opublikowano 16.05.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online