„Czas zatrzymany to przejmujący zapis wydarzeń, które miały miejsce 1–8 kwietnia 2005 roku – w dniach odchodzenia Jana Pawła II. Na podstawie relacji prawie 90 świadków autor stworzył ciekawą, wielogłosową i wielopoziomową opowieść, która ukazuje przemiany, jakie zaszły w ich życiu pod wpływem osoby i nauczania Ojca Świętego. Pryzmat zestawionych ze sobą, ułożonych chronologicznie wspomnień osób – w różnym wieku i mających różne życiowe doświadczenia – pozwala czytelnikowi na ponowne przeżycie atmosfery tamtych dni.
J. P. Kulawczuk, Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005, Centrum Myśli Jana Pawła II – Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.
Książka rekonstruuje wydarzenia z ostatnich dni życia oraz pogrzebu Jana Pawła II, tym razem już nie za pośrednictwem kamery i komentarzy specjalistów, lecz poprzez autentyczne relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń – z perspektywy wypełnionych świątyń, placów, na których odbywały się czuwania, autokarów jadących do Rzymu, a także szpitalnych sal, pubów, nocnych klubów, sex-shopów czy więziennej celi.
Wśród rozmówców znaleźli się m.in. prezydent Lech Wałęsa, profesor Norman Davies, profesor Szewach Weiss, Tymon Tymański, Muniek Staszczyk, Małgorzata Braunek, Hirek Wrona, Jan Pospieszalski, Paweł Sito, Rychu „Peja” Andrzejewski, Adam Nowak, Piotr Ibrahim Kalwas i wielu innych.
O autorze
Jakub P. Kulawczuk (ur. 1980) ukończył Pedagogikę Rewalidacyjną na Uniwersytecie Szczecińskim. Swoją przygodę z reportażem rozpoczął w ramach studiów podyplomowych „Laboratorium Reportażu” na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Książka Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005 jest jego pierwszym tekstem napisanym z myślą o publikacji.
spis tresci.pdf
dialog.pdf – przeczytaj fragment