Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005

Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005

„Czas zatrzymany” to przejmujący zapis wydarzeń, które miały miejsce 1–8 kwietnia 2005 roku – w dniach odchodzenia Jana Pawła II. Na podstawie relacji prawie 90 świadków autor stworzył ciekawą, wielogłosową i wielopoziomową opowieść, która ukazuje przemiany, jakie zaszły w ich życiu pod wpływem osoby i nauczania Ojca Świętego. Pryzmat zestawionych ze sobą, ułożonych chronologicznie wspomnień osób – w różnym wieku i mających różne życiowe doświadczenia – pozwala czytelnikowi na ponowne przeżycie atmosfery tamtych dni.

J. P. Kulawczuk, Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005, Centrum Myśli Jana Pawła II – Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.

Książka rekonstruuje wydarzenia z ostatnich dni życia oraz pogrzebu Jana Pawła II, tym razem już nie za pośrednictwem kamery i komentarzy specjalistów, lecz poprzez autentyczne relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń – z perspektywy wypełnionych świątyń, placów, na których odbywały się czuwania, autokarów jadących do Rzymu, a także szpitalnych sal, pubów, nocnych klubów, sex-shopów czy więziennej celi.

Wśród rozmówców znaleźli się m.in. prezydent Lech Wałęsa, profesor Norman Davies, profesor Szewach Weiss, Tymon Tymański, Muniek Staszczyk, Małgorzata Braunek, Hirek Wrona, Jan Pospieszalski, Paweł Sito, Rychu „Peja” Andrzejewski, Adam Nowak, Piotr Ibrahim Kalwas i wielu innych.

O autorze

Jakub P. Kulawczuk (ur. 1980) ukończył Pedagogikę Rewalidacyjną na Uniwersytecie Szczecińskim. Swoją przygodę z reportażem rozpoczął w ramach studiów podyplomowych „Laboratorium Reportażu” na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Książka Czas zatrzymany. 1–8 kwietnia 2005 jest jego pierwszym tekstem napisanym z myślą o publikacji.

Opublikowano 27/03/2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.