Z myślą o nauczycielach, w tym katechetach i wychowawcach, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało materiały, dzięki którym szkoła może zyskać okazję do spotkania się z twórczością i nauczaniem Papieża Polaka. Chcemy, by zamieszczane scenariusze lekcyjne stały się inspiracją także dla, szeroko rozumianego, duszpasterstwa młodzieży w parafiach.
Zachęcamy do zapoznania się z konspektami zajęć lekcyjnych w formie elektronicznej (do pobrania), przygotowane przez profesjonalny zespół pedagogów, metodyków i trenerów.
Zawarte tu materiały mogą być wykorzystane w ramach zajęć z etyki, języka polskiego, religii, a także innych przedmiotów humanistycznych. Konspekty, wzbogacone o ścieżki multimedialne i niestandardowe karty pracy, mogą stać się pomocą również dla duszpasterzy, którzy w swoich parafiach prowadzą młodych ludzi do pogłębienia życia duchowego.
Mamy nadzieję, że scenariusze staną się również inspiracją do własnego, autorskiego pomysłu zajęć, do czego zachęcamy!
Być może konspekty przewidziane przez nas na dany poziom nauczania szkolnego zostaną zrealizowane w innej grupie wiekowej, być może w ramach innego przedmiotu humanistycznego, niż tu sugerowany.
Tematem przewodnim scenariuszy lekcyjnych jest Osiem błogosławieństw, osadzonych w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II.
Dla najmłodszych natomiast przygotowaliśmy materiał o charakterze zintegrowanym, związany z animacją grup dziecięcych, planowaną na 2 kwietnia w Warszawie. Mamy jednak nadzieję, że proponowany przez nas materiał stanie się pomysłem na zajęcia także w kolejnym roku szkolnym…
Grupą docelową są:
- nauczyciele,
- katecheci,
- wychowawcy,
- a poprzez nich uczniowie wszystkich poziomów nauczania szkolnego – począwszy od wczesnoszkolnego aż po poziom licealny.
Zwracam się również do was, drodzy nauczyciele i wychowawcy. Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie. (Łowicz, 14.06.1999)
Zachęcamy także do zapoznania się zasobami Biblioteki Centrum Myśli Jana Pawła II i Zibatepy.
Szkoła winna stać się kuźnią cnót społecznych tak bardzo potrzebnych naszemu narodowi. Jan Paweł II