Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

CO NAM PO MIŁOSIERDZIU? O duchowym wymiarze miłosierdzia?

Zapraszamy serdecznie na inaugurujące nowy cykl „Co nam po miłosierdziu?” spotkanie z:
✦ o. PAWŁEM KOZACKIM OP
✦ rabinem MICHAELEM SCHUDRICHEM

zatytułowane „Co nam po miłosierdziu: czy my wiemy co to znaczy? O duchowym wymiarze miłosierdzia” podczas którego poszukiwać będziemy duchowych korzeni miłosierdzia.

Głównym celem naszych spotkań jest refleksja nad niezwykłym fenomenem miłosierdzia i próba ukazania roli jaką może odgrywać miłosierdzie w życiu osoby i wspólnoty. Tym cyklem spotkań chcemy zerwać ze stereotypem tkliwość i naiwności, jaką niekiedy otacza duchowość Bożego Miłosierdzia i św. Faustynę. Chcemy przypomnieć, że chrześcijańskie miłosierdzie jest konkretne. Bardzo zależy nam na tym, aby przypomnieć sobie, że miłość to nie piękna teoria, ale konkret codzienności, który wyraża się w postawie i uczynkach wobec drugiego człowieka. Tak rodzi się solidarność. Tego uczył nas Jan Paweł II, który przypominał, że nie ma solidarności bez miłości. „Solidarność” – mówił podczas swojej pielgrzymki Jan Paweł II w Sopocie w 99’ roku- otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego. Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: „nie ma wolności bez solidarności”. Dzisiaj wypada powiedzieć: „nie ma solidarności bez miłości”. Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania. Jesteśmy wezwani, drodzy bracia i siostry, do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. 

ZAPOWIEDZI:
Kolejne tematy spotkań w ramach cyklu to; „Jak leczy miłość? O terapeutycznym wymiarze miłosierdzia” oraz „Jak działa miłość? O społecznym wymiarze miłosierdzia”.

Opublikowano 06.04.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.