Co kryje się za prowokacją artystyczną? Jakie relacje zachodzą pomiędzy nienawiścią a gniewem? Czy jesteśmy skazani na brutalizację debaty publicznej? To tylko niektóre pytania, na które poszukamy odpowiedzi podczas kolejnego spotkania z cyklu Sztuka w dialogu.
Już 21 listopada (poniedziałek) o godz.18.00 na 1Piętrze- miejscu spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II – razem z naszymi gośćmi; Barbarą Schabowską, Robertem Korzeniowskim oraz Andrzejem Waśko porozmawiamy o gniewie. „Ira- gniew”, to piąta z cyklu debat „Saligia-człowiek w kryzysie”.
W naszym projekcie podejmujemy się próby diagnozy człowieka w kryzysie. Chcemy zastanowić się nad jego duchową, intelektualną sytuacją na początku XXI wieku. Zależało nam będzie na próbie opisu sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się – my Polacy, ale i być może my – ludzie – stojący wobec różnych wyzwań, jakie stawia współczesny świat.
Porządek naszych dociekań wyznacza rozpoznanie uczynione swego czasu przez Czesława Miłosza w jego eseju „Saligia”, zamieszczonym w zbiorze „Ogród nauk”. Noblista przedstawia w nim arcyciekawą diagnozę człowieka XX wieku w kontekście pytań, które wyznacza refleksja nad siedmioma grzechami głównymi. Rozmowy nasze toczą się w tysiącletnią rocznicę wprowadzenia chrześcijaństwa w Polsce. Ten kontekst jest dla nas ważny. Chrześcijaństwo bowiem przynosi pewien stary mechanizm rozpoznawania zagrożeń duchowych człowieka. Uczy tego najlepiej Katechizm, wprowadzając do ludzkiej refleksji nad sobą mechanizm przypatrywania się sobie w świetle pojęcia grzechu. W naszych spotkaniach chcemy pójść tym śladem i razem z czołowymi intelektualistami, artystami, animatorami kultury chcemy poszukać odpowiedzi – gdzie dzisiaj jest człowiek?
Spotkania odbywają się w ramach projektu Sztuka w dialogu.
Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.