Co mówi nam gniew?

Co kryje się za prowokacją artystyczną? Jakie relacje zachodzą pomiędzy nienawiścią a gniewem? Czy jesteśmy skazani na brutalizację debaty publicznej? To tylko niektóre pytania, na które poszukamy odpowiedzi podczas kolejnego spotkania z cyklu Sztuka w dialogu.

Już 21 listopada (poniedziałek) o godz.18.00 na 1Piętrze- miejscu spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II –  razem z naszymi gośćmi; Barbarą Schabowską, Robertem Korzeniowskim oraz Andrzejem Waśko porozmawiamy o gniewie. „Ira- gniew”, to piąta z cyklu debat „Saligia-człowiek w kryzysie”.

W naszym projekcie podejmujemy się próby diagnozy człowieka w kryzysie. Chcemy zastanowić się nad jego duchową, intelektualną sytuacją na początku XXI wieku. Zależało nam będzie na próbie opisu sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się – my Polacy, ale i być może my – ludzie – stojący wobec różnych wyzwań, jakie stawia współczesny świat.

Porządek naszych dociekań wyznacza rozpoznanie uczynione swego czasu przez Czesława Miłosza w jego eseju „Saligia”, zamieszczonym w zbiorze „Ogród nauk”. Noblista przedstawia w nim arcyciekawą diagnozę człowieka XX wieku w kontekście pytań, które wyznacza refleksja nad siedmioma grzechami głównymi. Rozmowy nasze toczą się w tysiącletnią rocznicę wprowadzenia chrześcijaństwa w Polsce. Ten kontekst jest dla nas ważny. Chrześcijaństwo bowiem przynosi pewien stary mechanizm rozpoznawania zagrożeń duchowych człowieka. Uczy tego najlepiej Katechizm, wprowadzając do ludzkiej refleksji nad sobą mechanizm przypatrywania się sobie w świetle pojęcia grzechu. W naszych spotkaniach chcemy pójść tym śladem i razem z czołowymi intelektualistami, artystami, animatorami kultury chcemy poszukać odpowiedzi – gdzie dzisiaj jest człowiek?

Spotkania odbywają się w ramach projektu Sztuka w dialogu.

Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Opublikowano 15.11.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.