Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Co dzisiaj oznacza: nie kradnij?

Od czwartku (19 maja) trwają debaty na temat Dekalogu, które Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z myślą o 20. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. Ile z wyzwań, o których Jan Paweł II mówił wtedy w Radomiu, Olsztynie czy Łomży, udało się zrealizować? Co dzisiaj oznaczają przykazania: nie cudzołóż, nie zabijaj, nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu? Dzisiaj o godz. 18.00 w kinie Alchemia Ryszard Bugaj, Jacek Salij OP i Mateusz Matyszkowicz zastanawiać się będą, jak należały rozumieć przykazanie nie kradnij. W trakcie spotkania wyświetlone zostaną: ostatnia część „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz homilia Jana Pawła II z 1991 roku, którą papież wygłosił w Białymstoku. Zapraszamy!


„Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata” – mówił Jan Paweł II w Koszalinie, 1 czerwca 1991 roku.

 

 

(fot. Agnieszka Napadłek)

Każde ze spotkań, jakie odbywają się w kinie Alchemia, dotyczą jednego z przykazań. W spotkaniach wzięli już udział: Wiesław Chrzanowski, Paweł Zuchniewicz, Zbigniew Nosowski, Ksawery Knotz OFM Cap. Zapraszamy na spotkania zamykające cykl:

23 maja – poniedziałek
„Nie kradnij”
dyskusja: prof. Ryszard Bugaj, o. prof. Jacek Salij, dr Mateusz Matyszkowicz
projekcja filmowa: homilia z Białegostoku, „Dekalog X”
gospodarz wieczoru: Teologia Polityczna

24 maja – wtorek
„Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”
dyskusja: red. Ewa Czaczkowska, dr Tomasz Żukowski, red. Barbara Sułek-Kowalska, ks. Artur Stopka
projekcja filmowa: homilia z Olsztyna, „Dekalog VIII”
gospodarz wieczoru: Areopag XXI

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Religia TV, Radio Warszawa, Gość Niedzielny i KAI.

 

Opublikowano 22.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.