Co dzisiaj oznacza: nie kradnij?

Od czwartku (19 maja) trwają debaty na temat Dekalogu, które Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z myślą o 20. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. Ile z wyzwań, o których Jan Paweł II mówił wtedy w Radomiu, Olsztynie czy Łomży, udało się zrealizować? Co dzisiaj oznaczają przykazania: nie cudzołóż, nie zabijaj, nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu? Dzisiaj o godz. 18.00 w kinie Alchemia Ryszard Bugaj, Jacek Salij OP i Mateusz Matyszkowicz zastanawiać się będą, jak należały rozumieć przykazanie nie kradnij. W trakcie spotkania wyświetlone zostaną: ostatnia część „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz homilia Jana Pawła II z 1991 roku, którą papież wygłosił w Białymstoku. Zapraszamy!


„Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata” – mówił Jan Paweł II w Koszalinie, 1 czerwca 1991 roku.

 

 

(fot. Agnieszka Napadłek)

Każde ze spotkań, jakie odbywają się w kinie Alchemia, dotyczą jednego z przykazań. W spotkaniach wzięli już udział: Wiesław Chrzanowski, Paweł Zuchniewicz, Zbigniew Nosowski, Ksawery Knotz OFM Cap. Zapraszamy na spotkania zamykające cykl:

23 maja – poniedziałek
„Nie kradnij”
dyskusja: prof. Ryszard Bugaj, o. prof. Jacek Salij, dr Mateusz Matyszkowicz
projekcja filmowa: homilia z Białegostoku, „Dekalog X”
gospodarz wieczoru: Teologia Polityczna

24 maja – wtorek
„Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”
dyskusja: red. Ewa Czaczkowska, dr Tomasz Żukowski, red. Barbara Sułek-Kowalska, ks. Artur Stopka
projekcja filmowa: homilia z Olsztyna, „Dekalog VIII”
gospodarz wieczoru: Areopag XXI

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Religia TV, Radio Warszawa, Gość Niedzielny i KAI.

 

Opublikowano 22.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.