Co dziś myślimy o „gender”







Na prawie każdej polskiej uczelni, chcącej uchodzić za nowoczesną i otwartą światopoglądowo, można znaleźć dziś propozycję studiów nad zagadnieniem płci – Gender Study. Proponowane zajęcia kierowane są do wszystkich. Na ile można dyskutować o tym w kontekście nauczania papieskiego? Już niedługo, w Centrum Myśli Jana Pawła II, ruszy seminarium z nowego feminizmu.


 







W ramach projektu „Logos Zaangażowany”, papieskich seminariów akademickich, dr Aneta Gawkowska (UW) poprowadzi zajęcia skupione wokół teologii ciała i wynikających z tego zagadnień – równouprawnienia, gender, seksualności kobiety i mężczyzny, wszystko w kontekście nauczania Jana

Pawła II.

 

Osobom zainteresowanym polecamy śledzenie naszej strony internetowej. Już niebawem pojawią się szczegółowe informacje.

 

Tymczasem, nawiązując do planowanego tematu, zachęcamy do lektury wywiadu z prof. Jarosławem Kupczakiem (OP), opublikowanego na stronach portalu Katolik.pl. Krakowski dominikanin jest w Polsce prekursorem studiów nad teologią ciała, prowadzi też seminarium naukowe  „Kobieta 21”, zgłębiając z innymi papieskie nauczanie o roli kobiety. Fragmenty wywiadu przytaczamy poniżej. Całość można przeczytać na www.katolik.pl (link do artykułu: http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=2021), do czego serdecznie zapraszamy!


„Teologowie katoliccy powinni bardzo poważnie podejść do problematyki gender. Do tego, co określa się jako płeć kulturową. W zagadnieniu płci kulturowej jest coś bardzo prawdziwego. Przecież sposób rozumienia płciowości i różnego rodzaju zachowań seksualnych, roli mężczyzny i kobiety rzeczywiście zmienia się w ciągu wieków. Zmienia się pojmowanie roli matki, ojca, małżeństwa, sposobu zawierania małżeństwa. Mamy do czynienia z różnymi modyfikacjami w różnych kulturach. Tym się zajmuje problematyka genderowa, która mówi, że inaczej patrzono na ciało i płciowość w różnych okresach historycznych. 

 

Oczywiście problemem tematyki genderowej jest relatywizm. Błędne przekonanie, że płeć kulturowa ma się nijak do płci biologicznej, i że płeć biologiczna podobnie jak  kulturowa jest pewnym konstruktem człowieka i danej kultury. Takie stawianie sprawy jest dla myśliciela chrześcijańskiego nie do przyjęcia. (…)

 

Intuicja naszej chrześcijańskiej wiary mówi, że płeć kulturowa nie jest dowolnym konstruktem, bo przez ciało przejawia się zamysł Stwórcy wobec człowieka. Ewa, kiedy urodził się Kain, mówi „otrzymałam mężczyznę od Pana” (Rdz 4,1). Nie kogokolwiek, u którego zobaczymy za dziesięć lat, czy będzie kobietą czy mężczyzną, lecz syna. To mężczyzna. To nie od niego zależy decyzja, jak zdefiniuje swoją płeć. To jak ten mężczyzna będzie w przyszłości podchodził do swojej płci, do swojego ciała, do kobiety zależy oczywiście od wielu czynników. Od wychowania, epoki, niemniej jednak jest mężczyzną przez fakt swojej cielesności”.

prof. Jarosław Kupczak (OP)

 

Wszystkim zainteresowanym tematyką gender polecamy także jedną z naszych publikacji z serii Teologia ciała – książkę pod. red. Michele Schumacher Kobiety w Chrystusie. W stronę nowego feminizmu.

 

  Jest to jedna z pierwszych (i, jak się wydaje, najlepsza z dotychczas wydanych) zbiorowych prac naukowych poświęconych nowemu feminizmowi inspirowanemu nauczaniem Jana Pawła II.

 

„Książkę polecam wszystkim, którzy w polskiej rzeczywistości zajmują się nowym feminizmem Jana Pawła II. W moim głębokim przekonaniu poziom argumentacji, sposób przedstawiania swoich racji, poziom merytoryczny i naukowy artykułów zawartych  w tej książce naprawdę przewyższa znacznie wszystko, co na ten temat napisano w Polsce. Życzyłbym sobie, żeby merytoryczny poziom polskiej debaty na temat feminizmu przynajmniej odrobinkę zbliżył się do poziomu, który jest obecny w tej książce”.  prof. Jarosław Kupczak (OP)

 

Zapraszamy także do naszego sklepu internetowego: sklep.centrumjp2.pl/

 

Opublikowano 13.01.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.