Na prawie każdej polskiej uczelni, chcącej uchodzić za nowoczesną i otwartą światopoglądowo, można znaleźć dziś propozycję studiów nad zagadnieniem płci – Gender Study. Proponowane zajęcia kierowane są do wszystkich. Na ile można dyskutować o tym w kontekście nauczania papieskiego? Już niedługo, w Centrum Myśli Jana Pawła II, ruszy seminarium z nowego feminizmu.
W ramach projektu „Logos Zaangażowany”, papieskich seminariów akademickich, dr Aneta Gawkowska (UW) poprowadzi zajęcia skupione wokół teologii ciała i wynikających z tego zagadnień – równouprawnienia, gender, seksualności kobiety i mężczyzny, wszystko w kontekście nauczania Jana
Pawła II.
Osobom zainteresowanym polecamy śledzenie naszej strony internetowej. Już niebawem pojawią się szczegółowe informacje.
Tymczasem, nawiązując do planowanego tematu, zachęcamy do lektury wywiadu z prof. Jarosławem Kupczakiem (OP), opublikowanego na stronach portalu Katolik.pl. Krakowski dominikanin jest w Polsce prekursorem studiów nad teologią ciała, prowadzi też seminarium naukowe „Kobieta
Oczywiście problemem tematyki genderowej jest relatywizm. Błędne przekonanie, że płeć kulturowa ma się nijak do płci biologicznej, i że płeć biologiczna podobnie jak kulturowa jest pewnym konstruktem człowieka i danej kultury. Takie stawianie sprawy jest dla myśliciela chrześcijańskiego nie do przyjęcia.
Intuicja naszej chrześcijańskiej wiary mówi, że płeć kulturowa nie jest dowolnym konstruktem, bo przez ciało przejawia się zamysł Stwórcy wobec człowieka. Ewa, kiedy urodził się Kain, mówi „otrzymałam mężczyznę od Pana” (Rdz 4,1). Nie kogokolwiek, u którego zobaczymy za dziesięć lat, czy będzie kobietą czy mężczyzną, lecz syna. To mężczyzna. To nie od niego zależy decyzja, jak zdefiniuje swoją płeć. To jak ten mężczyzna będzie w przyszłości podchodził do swojej płci, do swojego ciała, do kobiety zależy oczywiście od wielu czynników. Od wychowania, epoki, niemniej jednak jest mężczyzną przez fakt swojej cielesności”.
prof. Jarosław Kupczak (OP)
Jest to jedna z pierwszych (i, jak się wydaje, najlepsza z dotychczas wydanych) zbiorowych prac naukowych poświęconych nowemu feminizmowi inspirowanemu nauczaniem Jana Pawła II.
„Książkę polecam wszystkim, którzy w polskiej rzeczywistości zajmują się nowym feminizmem Jana Pawła II. W moim głębokim przekonaniu poziom argumentacji, sposób przedstawiania swoich racji, poziom merytoryczny i naukowy artykułów zawartych w tej książce naprawdę przewyższa znacznie wszystko, co na ten temat napisano w Polsce. Życzyłbym sobie, żeby merytoryczny poziom polskiej debaty na temat feminizmu przynajmniej odrobinkę zbliżył się do poziomu, który jest obecny w tej książce”. prof. Jarosław Kupczak (OP)
Zapraszamy także do naszego sklepu internetowego: sklep.centrumjp2.pl/