Konferencja „Heilige als Brückenbauer zwischen den Völkern“, Bad Kissingen (Niemcy)
Celem zorganizowanej przez Akademie Mitteleuropa konferencji „Święci jako budowniczy mostów pomiędzy narodami europejskimi” było przybliżenie studentom z Polski i z Niemiec postaci świętych oraz zwrócenie ich uwagi na fakt, że bez względu na okres, w którym święci żyli, bardzo często działali na arenie międzynarodowej. Podczas konferencji, która odbywała się w dniach od 20 do 25 maja, Polscy i niemieccy uczestnicy kolejno wygłaszali swoje referaty, opowiadając uczestnikom o życiu i o rozwoju kultu wybranych świętych. Ekipa Centrum Myśli JP2 przedstawiła postacie św. Wojciecha, Jadwigi Śląskiej, Stanisława Kostki, Jacka Odrowąża, Rychezy oraz Maksymiliana Kolbego. Każdej prezentacji towarzyszyła dyskusja, w której uczestnicy mieli możliwość dzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.
Seminarium było próbą znalezienia w historii wątków, które łączą narody, które „budują mosty pomiędzy wschodem i zachodem”, tworząc podstawy do dalszych wzajemnych kontaktów. Święci mieli ogromny wkład w budowanie pozytywnych stosunków między narodami. Ich zasługi są imponujące, ale często widoczne jedynie w sferze kościelnej, religijnej. Pamiętają o nich teolodzy, wspominają księża. Obecnie więc, w społeczeństwie coraz bardziej zlaicyzowanym, musimy szukać nowych dróg prowadzących do przyjaźni z sąsiadami.
20 maja o północy rozpoczęła się nasza wyprawa do Bad Kissingen. Wyprawa początkowo trudna i wyczerpująca (15 godzin w busie, gdy żar leje się z nieba…), ale początki zawsze bywają trudne – potem było już tylko sympatycznie, sympatyczniej i jeszcze sympatyczniej!
Grupą 13-osobową pojechaliśmy do malowniczego miasteczka w słonecznej Bawarii. Celem naszego wyjazdu było centrum konferencyjne Heiligenhof. Oprócz 13-osobowej reprezentacji Centrum Myśli JP2, w seminarium udział wzięli także studenci teologii z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Prelegentami i znawcami tematu byli: prof. dr Stefan Samerski z ww. uniwersytetu oraz Raimund Paleczek, teolog i slawista.
Dzięki seminarium zwróciliśmy uwagę na fakt, że stosunki polsko-niemieckie bez udziału ludzi Kościoła wyglądałyby zupełnie inaczej. Zauważyliśmy także, że święci są bliżej nas niż nam się często wydaje i warto ich przywoływać w codziennej modlitwie.
Wyjazd do Bad Kissingen był niezwykle ciekawy i bardzo wartościowy dla jego uczestników. Mieliśmy możliwość nawiązania kontaktów ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, była okazja do podszlifowania języka niemieckiego; zwiedzaliśmy m. in. Fuldę – serce katolickich Niemiec oraz Drezno, które jest perłą w kulturze i historii Niemiec (a i z polską historią nieco się łączy poprzez królów z saskiej dynastii Wettinów, którzy zasiadali na polskim tronie).
Te sześć dni wspólnych rozmów i wycieczek minęło bardzo szybko, ale w naszej pamięci z pewnością pozostanie na bardzo długo. Zostaliśmy przez Niemców przyjęci niezwykle gościnnie, wieczorne pogawędki przy herbacie i dźwiękach gitary dodatkowo zachęcają do powrotu do tego miejsca.