Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór CMJPII na Białorusi

 
 
Już po raz piąty w Iwieńcu na Białorusi odbywają się międzynarodowe Warsztaty Śpiewu Liturgicznego Confitebor Tibi. Bierze w nich udział 231 osób z Polski, Rosji i Białorusi. Wspólne muzykowanie, oprócz doskonalenia wokalnego i instrumentalnego uczestników, ma pomóc im poznać kulturę sąsiadów.Uczestnicy iwieńskich warsztatów będą mieli możliwość intensywnej pracy z profesjonalnymi muzykami polskimi oraz wzajemnej wymiany doświadczeń, ale z pewnością także myśli. Jak liczymy, stworzy to dobrą atmosferę tak do nauki, jak i zawiązywania przyjacielskich więzi. Zresztą, część goszczących w Iwieńcu osób pojawia się tam nie po raz pierwszy, stąd będzie okazja odświeżyć znajomości i powspominać.

Uczestnicy warsztatów to:

  • 31-osobowa grupa młodzieży z Polski, w tym profesjonalni muzycy, instrumentaliści, kompozytorzy oraz młodzi członkowie Scholi św. Tomasza, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz zespołu gospel Sound’n’Grace;
  • 200 młodych osób, dzieci i młodzieży, z Białorusi oraz Rosji, chcących rozwijać swoje zdolności muzyczne; będą to osoby związane z kulturą i śpiewem, dzięki czemu łatwiejsze będzie zapoznanie się zarówno z polską, jak i białoruską kulturą.

Główne zadania projektu to nauka wokalistyki oraz instrumentalistyki oraz wzajemna „nauka” kultury sąsiadów poprzez muzykę. W tym celu wykorzystywana będzie muzyka liturgiczna oraz chrześcijańska. Podczas warsztatów zorganizowane zostaną liczne grupy tematyczne ćwiczące różnego rodzaju dziedziny związane z muzyką. Będą to:

  1. warsztaty dyrygowania – nauka prowadzenia chóru;
  2. warsztaty śpiewu „gospel” – nauka utworów „gospel”, śpiew uwielbieniowy;
  3. warsztaty perkusyjne – nauka gry na instrumentach perkusyjnych, przygotowanie do występu w trakcie koncertu;
  4. warsztaty gitarowe – nauka gry na gitarze elektrycznej i basowej;
  5. warsztaty kompozytorskie – nauka pisania muzyki oraz czytania nut;
  6. próby chóru – przygotowanie wszystkich uczestników do występu na koncercie, nauka utworów muzyki liturgicznej, ćwiczenie emisyjne;
  7. warsztaty śpiewu solowego klasycznego – nauka wykonywania śpiewu partii solowych i kantora;
  8. warsztaty rytmiczno-pantomimiczne – nauka wyrażania ekspresji poprzez połączenie ruchu i muzyki.

Wszystkie zajęcia prowadzone będą przez uznanych polskich muzyków i instrumentalistów – uczestników projektu.

W Iwieńcu organizatorzy przeprowadzą dla uczestników ok. 70 godzin warsztatów, w trakcie których zostaną opracowane pod kątem kulturowym oraz muzycznym utwory śpiewane zarówno w języku polskim, jak i białoruskim.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.