Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór CMJPII na Białorusi

 
 
Już po raz piąty w Iwieńcu na Białorusi odbywają się międzynarodowe Warsztaty Śpiewu Liturgicznego Confitebor Tibi. Bierze w nich udział 231 osób z Polski, Rosji i Białorusi. Wspólne muzykowanie, oprócz doskonalenia wokalnego i instrumentalnego uczestników, ma pomóc im poznać kulturę sąsiadów.Uczestnicy iwieńskich warsztatów będą mieli możliwość intensywnej pracy z profesjonalnymi muzykami polskimi oraz wzajemnej wymiany doświadczeń, ale z pewnością także myśli. Jak liczymy, stworzy to dobrą atmosferę tak do nauki, jak i zawiązywania przyjacielskich więzi. Zresztą, część goszczących w Iwieńcu osób pojawia się tam nie po raz pierwszy, stąd będzie okazja odświeżyć znajomości i powspominać.

Uczestnicy warsztatów to:

  • 31-osobowa grupa młodzieży z Polski, w tym profesjonalni muzycy, instrumentaliści, kompozytorzy oraz młodzi członkowie Scholi św. Tomasza, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz zespołu gospel Sound’n’Grace;
  • 200 młodych osób, dzieci i młodzieży, z Białorusi oraz Rosji, chcących rozwijać swoje zdolności muzyczne; będą to osoby związane z kulturą i śpiewem, dzięki czemu łatwiejsze będzie zapoznanie się zarówno z polską, jak i białoruską kulturą.

Główne zadania projektu to nauka wokalistyki oraz instrumentalistyki oraz wzajemna „nauka” kultury sąsiadów poprzez muzykę. W tym celu wykorzystywana będzie muzyka liturgiczna oraz chrześcijańska. Podczas warsztatów zorganizowane zostaną liczne grupy tematyczne ćwiczące różnego rodzaju dziedziny związane z muzyką. Będą to:

  1. warsztaty dyrygowania – nauka prowadzenia chóru;
  2. warsztaty śpiewu „gospel” – nauka utworów „gospel”, śpiew uwielbieniowy;
  3. warsztaty perkusyjne – nauka gry na instrumentach perkusyjnych, przygotowanie do występu w trakcie koncertu;
  4. warsztaty gitarowe – nauka gry na gitarze elektrycznej i basowej;
  5. warsztaty kompozytorskie – nauka pisania muzyki oraz czytania nut;
  6. próby chóru – przygotowanie wszystkich uczestników do występu na koncercie, nauka utworów muzyki liturgicznej, ćwiczenie emisyjne;
  7. warsztaty śpiewu solowego klasycznego – nauka wykonywania śpiewu partii solowych i kantora;
  8. warsztaty rytmiczno-pantomimiczne – nauka wyrażania ekspresji poprzez połączenie ruchu i muzyki.

Wszystkie zajęcia prowadzone będą przez uznanych polskich muzyków i instrumentalistów – uczestników projektu.

W Iwieńcu organizatorzy przeprowadzą dla uczestników ok. 70 godzin warsztatów, w trakcie których zostaną opracowane pod kątem kulturowym oraz muzycznym utwory śpiewane zarówno w języku polskim, jak i białoruskim.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.