Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Chantal Delsol w Polsce

Rejestracja wykładu

14 maja mieliśmy okazję wysłuchać wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol pt. „Współczesne nieszczęścia demokracji”. Wykład został zorganizowany w ramach cyklu „Obserwatorium idei: Inspiracje”. Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu.

Wybitna francuska intelektualistka dzieliła się z nami obawami i perspektywami związanymi z kryzysem demokracji. Przedstawiła swoją diagnozę wynikłą z wieloletnich obserwacji przemian społeczno-politycznych i ewolucji samego pojęcia demokracji. Nawiązała w ten sposób do myśli, którą zawarła w swojej książce „Ainsi meurt la démocratie” (Mialet-Barrault Éditeurs, 2022) napisanej wspólnie z Myriam Revault d’Allonnes.

Nastąpiła epoka konsensusu, jakby konsensus był nową formą demokracji. Jeśli nie ma pluralizmu, nie ma potrzeby debaty czy sporu, dobro wspólne wynika z chwilowych pragmatycznych decyzji. Brak dyskusji to oznaka wyczerpania demokracji – mówiła podczas wykładu badaczka, wskazując na prawo do spierania się o pryncypia jako istotę ustroju demokratycznego.

Profesor Chantal Delsol gościła w Polsce na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II w dniach 14–15 maja 2024 roku. Wykład odbył się ramach naszego cyklu „Obserwatorium idei: Inspiracje” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, która była współorganizatorem wydarzenia. Było to kolejne wydarzenie z cyklu, podczas którego nasza instytucja zaprasza na spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy. Wykłady poświęcone są ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. W ramach projektu wykłady wygłosili wcześniej: czeski intelektualista ks. prof. Tomáš Halík oraz jeden z najznamienitszych przedstawicieli polskiej nauki prof. Krzysztof Meissner.

Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu i fotorelacji z wydarzenia.

Więcej o spojrzeniu prof. Delsol na rolę środkowo-wschodniej części Europy w przechowywaniu uniwersalnych wartości można przeczytać w wywiadzie magazymu „Myśl w centrum”, którego tematem jest: „Europa – jedność czy rozpad?”.

Obejrzyj

Przeczytaj

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Współorganizator:
sgh logotyp
Partnerzy:
Więź logotyp     Tertio Millennio logotyp   logotyp Konrad Adenauer Stiftung  PIW logotyp    Jarczyński logotyp
Patroni medialni:
          kai logotyp  kontakt logotyp miesięcznik w drodze logotyp    ośrodek kultury francuskiej logotyp

Opublikowano 25.06.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.