Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum na Festiwalu Sztuki

W sobotę 19 maja w godzinach 11.0019.00 na ulicy Foksal w Warszawie już po raz czwarty odbędzie się Festiwal Sztuki. Z tej okazji przygotowano warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, koncerty, wystawy, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy. Organizatorem i inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Atelier. Po raz pierwszy do współorganizowania festiwalu zaproszono Centrum Myśli Jana Pawła II.


W sobotę 19 maja w godzinach 11.00–19.00 ulica Foksal zamieni się w miejsce tętniące kulturą.

– Festiwal zachęca nas do aktywnego uprawiania różnych działań artystycznych, do których nie jest potrzebne szerokie zaplecze, lecz otwartość, chęć współtworzenia kultury – informuje Teresa Starzec, szefująca Atelier Foksal.

Celem Festiwalu Sztuki jest upowszechnianie sztuki oraz promocja aktywnego działania w sferze artystycznej, przede wszystkim wśród warszawiaków.

– Chcemy pokazać warszawiakom, że zabytkowa ulica Foksal jest miejscem otwartym na działania artystyczne, społeczne, miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych, miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy przekonywać mieszkańców stolicy, że każda forma aktywności twórczej jest istotna, a sama sztuka pełni różne funkcje. Nie tylko dekoracyjną, ale także społeczną i terapeutyczną – tłumaczy Teresa Starzec.

W dniu festiwalu odbędą się warsztaty plastyczne, architektoniczne, muzyczne, taneczne, teatralne i wiele innych, których odbiorcami mogą być zarówno dzieci, młodzież, jak i ich rodzice. Przez cały dzień będzie działał punkt gier i zabaw, punkt etnotatuażu, odbędą się pokazy tańca, koncerty, przedstawienie teatralne, warsztaty bębniarskie dla dzieci, kiermasz książek i przedmiotów artystycznych.

W godzinach 14.00–17.00 odbędzie się akcja fotograficzna „Ty też jesteś dziełem sztuki”, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Uczestnicy zabawy losować będą zdjęcie przedstawiające znaną rzeźbę. Ich zadanie będzie polegać na wejściu na specjalny podest i wcieleniu się w posąg poprzez przybranie tej samej pozy, a wtedy animator z Centrum zrobi im fotografię, którą będzie można zabrać ze sobą do domu. Uczestnik zabawy otrzyma również cytat z Jana Pawła II, dotyczący sztuki i kultury – mówi Małgorzata Łuczak, animator z Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

W czasie Festiwalu Sztuki swoją działalność zaprezentują instytucje zrzeszone wokół Stowarzyszenia „Kamienica Artystyczna Foksal 11”, które powołano w kwietniu tego roku. W jego skład wchodzą: Fundacja Atelier, Fundacja Sztuki Nowoczesnej, Stowarzyszenie Kultury i Edukacji, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Fundacja Propaganda, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wszystkie mieszczące się w „Kamienicy Artystycznej Foksal 11” instytucje działają w sferze kultury. Jednak to, co odróżnia je od innych centrów artystycznych w Warszawie, to ich edukacyjny charakter.

– Z siedmiu instytucji działających w „Kamienicy Artystycznej Foksal 11”, aż trzy (Fundacja Atelier, Stowarzyszenie Kultury i Edukacji, Centrum Myśli Jana Pawła II) zajmują się bezpośrednią edukacją kulturalną i twórczą. Robią to poprzez organizację zajęć artystycznych oraz realizację konferencji, seminariów, wykładów i programów stypendialnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych – wyjaśnia Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Główne zadania, jakie stoją przed „Kamienicą Artystyczną Foksal 11”, to rewitalizacja zabytkowej kamienicy i jej otoczenia, stworzenie miejsca aktywności kulturalnej – generatora nowych zjawisk artystycznych, platformy wymiany między środowiskiem artystycznym i mieszkańcami miasta oraz nowej przestrzeni dla edukacji artystycznej.

 

Opublikowano 08.05.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.
Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.