Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Bośnia i Hercegowina z Janem Pawłem II

Pięć albumów dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji to podarunek, jaki Centrum otrzymało od wydawnictwa Zoro. Podczas krótkiej uroczystości, na której gośćmi szczególnymi był pan Marek Dobrołęcki oraz pani Marijana Zubonja zaprezentowano także historię papieskich pielgrzymek do tych dwóch krajów.


 

W imieniu Zorana Filipovica, autora albumów i właściciela wydawnictwa Zoro uroczystego przekazania dokonał Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki". Publikacje dokumentują trzy pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji (1994, 1998, 2003) oraz dwie do Bośni i Hercegowiny (1997, 2003). Zawierają bogaty zbiór fotografii oraz fragmenty papieskich homilii.

 

Obecna na uroczystości Marijana Zubonja, radca w ambasadzie Bośni i Hercegowiny przypomniała o głębokich związkach Jana Pawła II z jej krajem i zaznaczyła, że uroczystość ta jest dowodem przyjaźni między Polską a Bośnią i Hercegowiną. Dyrektor Centrum Piotr Dardziński podkreślił, że zbiory biblioteki Centrum zawierają nie tylko publikacje polskie, ale także zagraniczne. Natomiast Jacek Kaniewski, kierownik Działu Badawczo – Edukacyjnego, przypomniał w krótkiej prelekcji historię papieskich pielgrzymek do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny.

 

Książki dostępne są w naszej bibliotece już od dziś.

 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z treścią listu przesłanego przez autora publikacji, Zorana Filipovica:

 

Szanowni i drodzy przyjaciele,

jestem  niezwykle szczęśliwy, że nasze ksiązki, które drogę do miejsca swego przeznaczenia – do biblioteki „Centrum myśli Jana Pawła II”  – rozpoczęły przed dwoma laty, trafią tam jutro czyli 4 lutego 2009 roku i będą dostępne dla wszystkich, którzy zajmują się studiowaniem  ziemskiego życia i wielkiego dzieła wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II.

Ten wielki człowiek, papież Karol Wojtyła, chociaż urodził się jako Polak (na chwałę i dumę swej ojczyzny, jest w równej mierze Portorykańczykiem, i Francuzem, i bratem i ojcem, przyjacielem ludzi, a również my w dwóch naszych ojczyznach – w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie, na równi z innymi uważamy go za swojego, pozwolę sobie nawet powiedzieć, że nie mniej od was Polaków i z tego powodu jesteśmy niewymiernie dumni. Wielka tarcza miłości, jaką ten wielki papież okrył mój naród, jak też i wszystkie narody świata, są wystarczajacą ochroną w tych ciężkich czasach, jakie ogarnęły całą naszą planetę Ziemię. Tak wielka jest ta miłość.

W naszym kraju, skąd pochodzę, a wierzę, że tak samo jest i w innych krajach świata, gdy mówi się Papież – myśli się o Janie Pawle II. Zaiste, taka jest ta miłość.

Miałem wyjątkowy zaszczyt i przede wszystkim rzadki przywilej towarzyszyć Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie. Było tych pielgrzymek w obu krajach razem pięć. I o tym mówią również te ksiązki, które teraz znajdują się przed wami.

Jakie są te książki? – zapytacie. Nowe książki w morzu książek. Z jakiego powodu są one szczególne, czym się różnią lub nie różnią od setek i tysięcy innych, jakie o papieżu Wojtyle napisali inni autorzy?

Różnią się miłością, pozwoliłbym sobie powiedzieć, i tylko tym, i niczym innym. Zaiste, książki drukowane są barwami miłości i oprawione w twarde okładki szacunku.

Mam nadzieje, że ta nasza twardo „oprawiona” miłość na stronach pięciu naszych ksiażek, znajdzie również drogę do Was – naszych polskich przyjaciół i że nas razem obejmie. Na stronach tych książek przekazujemy wam nasze przesłanie przyjaźni, nasze przesłanie wspólnoty, nasze przesłanie miłości i szacunku.

Niech wielkie dzieło miłości wielkiego papieża Jana Pawła II będzie wielkim mostem wspólnoty i zrozumienia między naszymi narodami – narodami Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny i Polski.

Wam oddani

Zoran Filipović

Zagrzeb, 3 lutego 2009
 

 

 

 Tu znajduje się list w oryginale, w języku bośniackim.

 

Opublikowano 09.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.