Jana Pawła II pokazywano jako świętego i męża stanu, jako filozofa i artystę, bramkarza i aktora. My chcemy spojrzeć na niego jako przywódcę. Nic nie zapowiadało przecież, że chłopak z Wadowic odmieni oblicze ziemi. Jak tego dokonał? Czego możemy się od niego nauczyć? Jak jego życie i jego działania mają się do klasycznych teorii przywództwa? W intensywnym, dwudniowym szkoleniu Piotr Czekierda, Michał Łuczewski i Krzysztof Wójtowicz pokażą, jak inspirować się myślą i życiem JP2 w swojej roli lidera.
Szkolenie zaprezentuje wizję przywództwa integralnego, jaką realizował Jan Paweł II, i zderzy się ją z 7 nawykami skutecznego działania Stephena R. Coveya. Praca z uczestnikami będzie łączyć trening liderski z przekazaniem świeżej i inspirującej wiedzy z zakresu przywództwa. Dodatkowo szkolenie da praktyczne wskazówki, jak wykorzystywać wiedzę w rozwoju własnych projektów, w tym tych, które może wesprzeć Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajęcia będą miały przede wszystkim wymiar praktyczny, ukierunkowany na rozwój kompetencji przywódczych uczestników Karol Wojtyła Fellowship.
Cele szczegółowe szkolenia:
- Poznanie koncepcji przywództwa integralnego
- Poznanie koncepcji przywództwa opartego na autentyczności oraz koncepcji 7 nawyków skutecznego działania Stephena R. Coveya
- Rozbudzenie i wzmocnienie potencjału liderskiego uczestników
- Doświadczenie sytuacji liderskich oraz uzyskanie informacji zwrotnej dotyczącej zdolności przywódczych uczestników
- Poznanie dylematów, przed którymi stają ideowi liderzy
- Przećwiczenie narzędzi liderskich oraz narzędzi osobistego rozwoju
23 stycznia, godz. 10.00- 17.30
Blok 1: Przywództwo integralne. Jan Paweł II i inni święci
Blok 2: 7 nawyków skutecznego działania: od zwycięstwa osobistego do zwycięstwa publicznego, od podmiotowości do solidarności
Blok 3: Warsztat lidera – osoba, czyn i myślenie długodystansowe.
24 stycznia, godz. 9.00-17.30
Blok 1: Warsztat lidera – priorytetyzowanie i szukanie porozumienia
Blok 2: Warsztat lidera – szukanie synergii i wpływu
Blok 3: Czy intelektualista może być liderem?
Blok 4: Dalszy rozwój osobisty i liderski
———–
Piotr Czekierda – od 15 lat zajmuje się szkoleniem liderów biznesu, nauki, organizacji społecznych i polityki. Jako przedsiębiorca i trener łączy gruntowne przygotowanie teoretyczne z doświadczeniem praktycznym: ma opinię innowatora i człowieka z wizją, lidera potrafiącego zjednoczyć ludzi wokół inspirującego celu. Na co dzień kieruje Collegium Wratislaviense – ogólnopolskim, wiodącym ośrodkiem edukacji spersonalizowanej, jest także twórcą marki Meli Melum – polskiego cydru. Z wykształcenia jest politologiem, studiował również filozofię i biznes, jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz IESE Business School w Barcelonie.
Wykonanie: Przez cały wieczór w przestrzeni Centrum słychać fragmenty poematu Karola Wojtyły „Profile Cyrenejczyka”. Kolejni goście są zapraszani do tego, żeby przeczytać głośno jeden lub kilka wersów, po czym nagrane przez nich fragmenty stają się częścią układanki, kompletują wykonanie całego poematu. Pod koniec Nocy z głośników usłyszymy tekst w całości, przeczytany przez różnych ludzi, wieloma głosami, zmontowany w jedną opowieść. Nagrania będą nieoczyszczone, autentyczne, bez obróbki, bez filtrów. Koncepcja ta koresponduje z założeniem utworu Wojtyły, który przygląda się w nim postaciom/postawom/osobowościom różnych, przypadkowych ludzi/przechodniów.
Prezentacja nagrania – korytarz / klatka schodowa. Studio nagrań – pokój 2
W tym roku przypomnimy gościom Centrum o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce czterdzieści lat temu, 2 czerwca 1979 roku. Chcemy podjąć kilka istotnych wątków, które Jan Paweł II poruszał podczas swojej podróży i zaprosić do wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie o to, czym jest odpowiedzialność za dobro wspólne. Więź i relacja są najskuteczniejszym remedium na lęk i samotność, które zamykają nas w egoizmie i nie pozwalają na podjęcie odpowiedzialności za dobro wspólne. Stąd pomysł na tegoroczny repertuar: filmy nagrodzone podczas ostatnich edycji Festiwalu Kino z Duszą, warsztaty z porozumienia bez przemocy, wystawa o. Tomasza Biłki, czy poetycka instalacja.
Michał Łuczewski – dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II, socjolog i psycholog (specjalizacja: wspieranie rozwoju osobowości). Od lat próbuje zrozumieć Jana Pawła II od wewnątrz. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureat wielu nagród, m.in. Fulbright Fellowship na Columbia University, Nagrody im. Stanisława Ossowskiego i Nagrody im. Józefa Tischnera. W swoich książkach pokazuje teologię jako siłę przekształcającą rzeczywistość. Wydał m.in. „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012) i ostatnio “Solidarity Step by Step / Solidarność krok po kroku” (2015).
Krzysztof Wójtowicz – filozof matematyki i logiki, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; z wykształcenia matematyk. Stypendysta FNP, laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za habilitację. Jeden z inicjatorów coachingowego wsparcia naukowców w ramach programu Skills Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Coach ICC, pracował w tej roli z naukowcami (m.in. w ramach FNP) oraz osobami na stanowiskach kierowniczych. Jest przekonany, że metody coachingowe mogą być stosowane w służbie dobra wspólnego w sposób zgodny z chrześcijańską wizją człowieka.
————
Zgłoszenie wraz z listem motywacyjnym i CV należy przesyłać do dnia 13 stycznia 2016 r. na adres kfabianska@centrumjp2.pl
Osoby zakwalifikowane na szkolenie zostaną poinformowane drogą mailową.