Anna Olesiak

Centrum Myśli Jana Pawła II powołane zostało jako instytucja miejska, której zadaniem jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i promowanie dziedzictwa i pontyfikatu papieża.

Anna Olesiak koordynuje projekty audiowizualne, wydawnicze i edukacyjne. Współtworzyła od podstaw Mediatekę JP2 – filmowy zbiór kilkuset wywiadów ze świadkami życia i działalności Karola Wojtyły / Jana Pawła II. Obecnie odpowiada za portal jp2online.pl – najbardziej innowacyjne i unikalne narzędzie w zasobach Centrum, które od 2020 roku ma służyć wszystkim poszukującym materiałów archiwalnych  na temat Wojtyły / Jana Pawła II (nagrań video i audio, zdjęć, dokumentów), a także informacji o archiwalnych zasobach instytucji państwowych, organizacji non profit oraz prywatnych osób.

Od 2016 roku pracujemy nad tym, by w roku 2020 – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, za pomocą nowoczesnego serwisu internetowego i innowacyjnej wyszukiwarki udostępnić szerokiej publiczności nieznane dotąd materiały źródłowe dotyczące Jana Pawła II. Dziś są one w posiadaniu największych archiwów w Polsce. Czujemy się zobligowani do podejmowania takich działań po to, by uporządkować przeogromną liczbę zasobów i zbliżyć ludzi do spuścizny Jana Pawła II. Jesteśmy dumni, że do współtworzenia tego trudnego i ogromnie ważnego projektu udało się najważniejsze instytucje w Polce, które zgadzają się na udostępnienie materiałów opracowywanych na wolnych licencjach.

Kluczowe projekty:

  • Mediateka JP2
  • ZiBaTePa – zintegrowana baza tekstów papieskich – Nauczaniejp2.pl
  • Papieska Wikipedia – www.wikijp2.pl
  • JP2online.pl

Tematy: projekty multimedialne, portal JP2online, Mediateka JP2

 ***

Anna Olesiak – z wykształcenia teolog i specjalista public relations, w Centrum Myśli Jana Pawła II kierownik Działu Zasobów Cyfrowych.

Dodano: