Zakończyła się tegoroczna edycja Akademii Patriotyzmu, w której udział wzięło 15 osób w wieku 15-19 lat z województwa mazowieckiego. Przez cały czas trwania programu młodzież poznawała historię Polski, głównie XX i XXI wieku biorąc udział w warsztatach, wizytach studyjnych w muzeach. Efektem prac uczniów są krótkie materiały filmowe poświęcone patriotyzmowi.
Tegoroczny program Akademii obejmował tygodniową szkołę letnią w Trójmieście, podczas której uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Emigracji, Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej oraz spotkali się ze świadkami przełomowych wydarzeń dla Polski, a także warsztaty z wideo-marketingu oraz konwersatoria bazujące na nauczaniu Jana Pawła II nt. patriotyzmu, solidarności, wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę.
W biegu codzienności rzadko kiedy mamy okazję do przemyśleń na temat wyznawanych przez siebie wartości. Spiesząc się do szkoły czy na dodatkowe zajęcia nawet nie przyjdzie nam do głowy, żeby pomyśleć o pojęciach takich jak patriotyzm, tożsamość, wolność, odpowiedzialność, solidarność, jedność… A przecież są to sprawy kluczowe. Właśnie dlatego podczas Akademii Patriotyzmu poświęciliśmy trochę czasu na zgłębienie tych wartości. W trakcie wieczornych konwersatoriów dogłębnie omawialiśmy różne zagadnienia. Każdy z nas miał okazję się wypowiedzieć a jednocześnie posłuchać innych. To dawało sporo do myślenia. Nie zawsze mieliśmy takie samo spojrzenie na dany temat, ale właśnie dzięki temu mogliśmy się czegoś od siebie nauczyć – powiedziała Matylda, uczestniczka.
Efektem całego programu są trzy materiały filmowe stworzone przez młodzież. Celem filmów jest zaprezentowanie patriotyzmu oczyma młodych osób, ich postrzegania na temat odpowiedzialności za ojczyznę i wartości.
Partner: Los Videos
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Patronat nad projektem objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Instytut Pamięci Narodowej (oddział w Gdańsku)
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem: