25 sierpnia 2019 roku zakończył się pierwszy etap tegorocznej Akademii Patriotyzmu, w której uczestniczy 15 osób w wieku 15-19 lat z województwa mazowieckiego. Przez 7 dni w Trójmieście poznawali oni historię Polski, głównie XX i XXI wieku, odwiedzając ważne miejsca (takie jak Sala BHP Stoczni Gdańskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Emigracji) czy spotykając się ze świadkami przełomowych wydarzeń dla naszego narodu.
Uczestnicy mieli możliwość „dotknięcia” historii, przyjrzenia się jej i w pewien sposób wejścia w głąb. W czasie wieczornych konwersatoriów uczestnicy rozważali historię Polski słowami papieża Polaka i odnosili je do własnego życia.
W biegu codzienności rzadko kiedy mamy okazję do przemyśleń na temat wyznawanych przez siebie wartości. Spiesząc się do szkoły czy na dodatkowe zajęcia nawet nie przyjdzie nam do głowy, żeby pomyśleć o pojęciach takich jak patriotyzm, tożsamość, wolność, odpowiedzialność, solidarność, jedność… A przecież są to sprawy kluczowe. Właśnie dlatego podczas Akademii Patriotyzmu poświęciliśmy trochę czasu na zgłębienie tych wartości. W trakcie wieczornych konwersatoriów dogłębnie omawialiśmy różne zagadnienia. Każdy z nas miał okazję się wypowiedzieć a jednocześnie posłuchać innych. To dawało sporo do myślenia. Nie zawsze mieliśmy takie samo spojrzenie na dany temat, ale właśnie dzięki temu mogliśmy się czegoś od siebie nauczyć – powiedziała Matylda, uczestniczka.
Dalsza część projektu odbędzie się w Warszawie, gdzie uczestnicy, pod okiem specjalistów, będą tworzyć kampanię społeczną. Zwieńczeniem tych działań staną się autorskie filmy o tematyce patriotycznej.
Więcej o projekcie: www.centrumjp2.pl/akademia-patriotyzmu
Projekt organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Patronat: Mazowiecki Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Fot. Centrum Myśli Jana Pawła II/ Sylwia Iwanek