Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Abp Życiński był bardzo papieski”

Metropolita lubelski, abp Józef Życiński, autor wielu książek, teolog i filozof, zmarł nagle w Rzymie we czwartek 10 lutego. Arcybiskup wielokrotnie spotykał się z Janem Pawłem II, zwłaszcza jako uczestnik seminariów w Castel Gandolfo. Poniżej przypominamy wypowiedź abp Życińskiego, w której opowiadał, czym jest dla niego Kościół Jana Pawła II.


Informację o śmierci arcybiskupa potwierdził oficjalnie ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik kurii lubelskiej. – To smutna wiadomość. Był człowiekiem ogromnej modlitwy i pracy. Był bardzo wierny Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu – powiedział w TVN24.

– Cenię postaci, które potrafią wpływać na ludzi nie poprzez swoją osobę, ale przez swoje myśli – powiedział w TVP Info Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Arcybiskup, zwłaszcza w swoich pismach, był bardzo papieski. W ślad za słowami Jana Pawła II, nie lękał się. Mierzył się z wybitnymi postaciami z literatury, odwoływał się do autorów czy bohaterów literackich, do bohaterów naukowych. To było życie pełne życia, całkowicie pozbawione lęku. Tego, co czasami ludzie, również wierzący, mają w sobie – chęć „odejścia” od świata, oderwania się od niego. Tutaj był ruch dokładnie odwrotny, do świata. To właśnie było to „Nie lękajcie się”, które, jeszcze gdy byłem nastolatkiem, ujęło mnie – mówił Dardziński.

– Można się było z arcybiskupem nie zgadzać, można było go nie lubić, można było mieć inne poglądy, ale nie można go było ignorować. W abp Życińskim widać było pasję i chęć poznania „wszystkiego”. Brał człowieka w całości, i świat w całości. Nie parcelować go na części – podsumował Dardziński.

– Wiele synodów – wspominał abp Życiński – które zorganizował Jan Paweł II, dotyczyły nadziei. To jest właśnie „Kościół Jana Pawła II”. Kościół, który nie zachwyca się sobą, nie chce tylko polerować swoich struktur, chce nieść nadzieję ludziom przeżywającym wielkie wyzwania współczesności.

Wypowiedź tę, nagraną przez Centrum Myśli Jana Pawła II w 2008 roku, przypominamy poniżej.

 

[flowplayer src=’/wp-content/uploads/2013/02/zycinski.flv’ splash=’/wp-content/uploads/2013/01/zaslepka_jp2.jpg’ ]

 

 

Opublikowano 10.02.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.