Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

90. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Józef Wojtyła. Był trzecim dzieckiem Karola i Emilii z Kaczorowskich. Miesiąc po narodzinach, 20 czerwca 1920 roku, przyszły papież został ochrzczony przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego, w kościele znajdującym się przy wadowickim Rynku Głównym. Jego ojcem chrzestnym został Józef Kuczmierczyk, zaś matką chrzestną – Maria Wiadrowska.


 

Rodzina mieszkała w budynku przy ul. Rynek 2 m.4. Wojtyłowie zajmowali dwa pokoje z kuchnią w północnej oficynie budynku, od strony kościoła parafialnego. Karol Wojtyła junior mieszkał w tym domu przez 18 lat, od chwili urodzenia do wyjazdu do Krakowa w 1938 r. Na zewnętrznej ścianie budynku niedługo po wyborze Karola Wojtyły na Papieża umieszczona została tablica z napisem: „W tym domu urodził się 18 maja 1920 roku i mieszkał Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II”. Obecnie znajduje się tam muzeum, które otwarto w 64. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 1984 r. Zajmują się nim Siostry Nazaretanki.

 

Każdego roku w dzień urodzin Karola Wojtyły Wadowice organizują uroczysty koncert, zlot szkół im. Jana Pawła II oraz mszę św. Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta Wadowice www.wadowice.pl.

 

18 maja obfitował także w liczne wydarzenia podczas pontyfikatu:

 

1969 – Położenie przez kard. Wojtyłę kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Nowej Hucie

1970 – Podróż Karola Wojtyły do rodzinnego miasta z okazji 50. urodzin. Poświęcenie nowych dzwonów w wadowickim kościele

1981 – Przeniesienie Papieża z oddziału intensywnej opieki medycznej, gdzie przebywał po zamachu, do specjalnie przygotowanego apartamentu

1986 – Encyklika Dominum et Vivificantem poświęcona Duchowi Świętemu

1989 – List apostolski motu proprio Ad tuendam fidem (na temat prawa kanonicznego oraz wyznania wiary)

1999 – Audiencja udzielona nowemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schroederowi

2004 – Publikacja (jednocześnie w Rzymie i Krakowie) książki Wstańcie, chodźmy!  Audiencja udzielona prezydentowi Polski Aleksandrowi Kwaśniewskiemu

 

Opublikowano 18.05.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.