Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

90. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Józef Wojtyła. Był trzecim dzieckiem Karola i Emilii z Kaczorowskich. Miesiąc po narodzinach, 20 czerwca 1920 roku, przyszły papież został ochrzczony przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego, w kościele znajdującym się przy wadowickim Rynku Głównym. Jego ojcem chrzestnym został Józef Kuczmierczyk, zaś matką chrzestną – Maria Wiadrowska.


 

Rodzina mieszkała w budynku przy ul. Rynek 2 m.4. Wojtyłowie zajmowali dwa pokoje z kuchnią w północnej oficynie budynku, od strony kościoła parafialnego. Karol Wojtyła junior mieszkał w tym domu przez 18 lat, od chwili urodzenia do wyjazdu do Krakowa w 1938 r. Na zewnętrznej ścianie budynku niedługo po wyborze Karola Wojtyły na Papieża umieszczona została tablica z napisem: „W tym domu urodził się 18 maja 1920 roku i mieszkał Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II”. Obecnie znajduje się tam muzeum, które otwarto w 64. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 1984 r. Zajmują się nim Siostry Nazaretanki.

 

Każdego roku w dzień urodzin Karola Wojtyły Wadowice organizują uroczysty koncert, zlot szkół im. Jana Pawła II oraz mszę św. Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta Wadowice www.wadowice.pl.

 

18 maja obfitował także w liczne wydarzenia podczas pontyfikatu:

 

1969 – Położenie przez kard. Wojtyłę kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Nowej Hucie

1970 – Podróż Karola Wojtyły do rodzinnego miasta z okazji 50. urodzin. Poświęcenie nowych dzwonów w wadowickim kościele

1981 – Przeniesienie Papieża z oddziału intensywnej opieki medycznej, gdzie przebywał po zamachu, do specjalnie przygotowanego apartamentu

1986 – Encyklika Dominum et Vivificantem poświęcona Duchowi Świętemu

1989 – List apostolski motu proprio Ad tuendam fidem (na temat prawa kanonicznego oraz wyznania wiary)

1999 – Audiencja udzielona nowemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schroederowi

2004 – Publikacja (jednocześnie w Rzymie i Krakowie) książki Wstańcie, chodźmy!  Audiencja udzielona prezydentowi Polski Aleksandrowi Kwaśniewskiemu

 

Opublikowano 18.05.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.