Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

9.10 – Dzień Znaczka Pocztowego

9.10 – Dzień Znaczka Pocztowego
początek Tygodnia Pisania Listów (9-15 października)

W trakcie posługi papieskiej Jan Paweł II napisał 41 listów apostolskich i 25 listów "motu proprio". Skierował też wiele listów dotyczących okazji historycznych i rocznic związanych z postaciami świętych. Za pośrednictwem listów apelował też o pokój w związku z prześladowaniami Kościoła i konfliktami polityczno-narodowymi. Prowadził także korespondencję prywatną; pisał m.in. do swoich profesorów i kolegów z czasów studiów.


Opublikowana korespondencja Karola Wojtyły – Jana Pawła II (wybór):


+ O Teatrze Rapsodycznym
opr. Jacek Popiel, Kraków 2001

Mieczysław Kotlarczyk i Karol Wojtyła znali się jeszcze z czasów wadowickich. Zetknęli się po raz pierwszy w 1938 roku, a teatr stał się jednym z filarów ich przyjaźni. Po wyjeździe Wojtyły do Krakowa latem tego samego roku przyjaźń nie osłabła, a od pierwszych lat wojny jej świadectwem była obfita korespondencja, zachowana, niestety, tylko w połowie, to znaczy w listach Wojtyły do Kotlarczyka.

+ Pozdrawiam i błogosławię. Listy prywatne papieża
Świat Książki, 2005

W listach do Marka Skwarnickiego Papież dzieli się wieloma myślami i uwagami na najróżniejsze tematy. Od Kościoła, którego "wciąż trzeba się uczyć, tak jak Chrystusa i Ewangelii", i sytuacji w Polsce, przez opinie o "Tygodniku Powszechnym" i wątpliwości co do własnej poezji.

+ Listy kard. Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II i Jerzego Turowicza
”Tygodnik Powszechny”, nr 14/ 2006

Korespondencja między Karolem Wojtyłą – księdzem, biskupem, arcybiskupem, kardynałem, papieżem Janem Pawłem II – a redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" Jerzym Turowiczem trwała blisko pół wieku. Była zresztą tylko fragmentem wzajemnych kontaktów, które polegały przede wszystkim na spotkaniach i rozmowach, na wspólnych naradach w Pałacu Biskupim i w redakcji.

Czy wiesz? Pierwszy znaczek pocztowy z podobizną papieża z Polski nie ukazał się w Watykanie ani w Polsce. 24 stycznia 1979 roku, czyli trzy miesiące po konklawe, wydała go poczta…Gabonu.

Warto przeczytać:
Listy apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II
Wydawnictwo Znak, Kraków 2007

Listy apostolskie to te, które papież kieruje do całego Kościoła, do metropolitów i konferencji episkopatów. Na ogół nie dotyczą problemów czy wydarzeń o charakterze jednostkowym, jak ogłaszanie beatyfikacji czy decyzje mniejszej wagi, różnią się także wyraźnie od korespondencji zwyczajnej – oficjalnej i prywatnej. Zbiór zawiera ostatni list apostolski zmarłego Papieża, Szybki rozwój, poświęcony środkom społecznego przekazu.

Władysław Andreasik, Marek Plewako
Jan Paweł II na znakach pocztowych świata
tomy I-III Exlibris, 2002 – 2003 – 2005

Niezwykłość pontyfikatu Jana Pawła II, wyrażająca się między innymi imponującą liczbą podróży apostolskich, skutkuje wciąż rosnącą ilością znaczków pocztowych. Tom pierwszy przedstawia znaczki z lat 1978-1987, tom drugi – 1988-1995, zaś trzeci – 1996-2001.

Opublikowano 08.10.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.