9.10 – Dzień Znaczka Pocztowego

9.10 – Dzień Znaczka Pocztowego
początek Tygodnia Pisania Listów (9-15 października)

W trakcie posługi papieskiej Jan Paweł II napisał 41 listów apostolskich i 25 listów "motu proprio". Skierował też wiele listów dotyczących okazji historycznych i rocznic związanych z postaciami świętych. Za pośrednictwem listów apelował też o pokój w związku z prześladowaniami Kościoła i konfliktami polityczno-narodowymi. Prowadził także korespondencję prywatną; pisał m.in. do swoich profesorów i kolegów z czasów studiów.


Opublikowana korespondencja Karola Wojtyły – Jana Pawła II (wybór):


+ O Teatrze Rapsodycznym
opr. Jacek Popiel, Kraków 2001

Mieczysław Kotlarczyk i Karol Wojtyła znali się jeszcze z czasów wadowickich. Zetknęli się po raz pierwszy w 1938 roku, a teatr stał się jednym z filarów ich przyjaźni. Po wyjeździe Wojtyły do Krakowa latem tego samego roku przyjaźń nie osłabła, a od pierwszych lat wojny jej świadectwem była obfita korespondencja, zachowana, niestety, tylko w połowie, to znaczy w listach Wojtyły do Kotlarczyka.

+ Pozdrawiam i błogosławię. Listy prywatne papieża
Świat Książki, 2005

W listach do Marka Skwarnickiego Papież dzieli się wieloma myślami i uwagami na najróżniejsze tematy. Od Kościoła, którego "wciąż trzeba się uczyć, tak jak Chrystusa i Ewangelii", i sytuacji w Polsce, przez opinie o "Tygodniku Powszechnym" i wątpliwości co do własnej poezji.

+ Listy kard. Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II i Jerzego Turowicza
”Tygodnik Powszechny”, nr 14/ 2006

Korespondencja między Karolem Wojtyłą – księdzem, biskupem, arcybiskupem, kardynałem, papieżem Janem Pawłem II – a redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" Jerzym Turowiczem trwała blisko pół wieku. Była zresztą tylko fragmentem wzajemnych kontaktów, które polegały przede wszystkim na spotkaniach i rozmowach, na wspólnych naradach w Pałacu Biskupim i w redakcji.

Czy wiesz? Pierwszy znaczek pocztowy z podobizną papieża z Polski nie ukazał się w Watykanie ani w Polsce. 24 stycznia 1979 roku, czyli trzy miesiące po konklawe, wydała go poczta…Gabonu.

Warto przeczytać:
Listy apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II
Wydawnictwo Znak, Kraków 2007

Listy apostolskie to te, które papież kieruje do całego Kościoła, do metropolitów i konferencji episkopatów. Na ogół nie dotyczą problemów czy wydarzeń o charakterze jednostkowym, jak ogłaszanie beatyfikacji czy decyzje mniejszej wagi, różnią się także wyraźnie od korespondencji zwyczajnej – oficjalnej i prywatnej. Zbiór zawiera ostatni list apostolski zmarłego Papieża, Szybki rozwój, poświęcony środkom społecznego przekazu.

Władysław Andreasik, Marek Plewako
Jan Paweł II na znakach pocztowych świata
tomy I-III Exlibris, 2002 – 2003 – 2005

Niezwykłość pontyfikatu Jana Pawła II, wyrażająca się między innymi imponującą liczbą podróży apostolskich, skutkuje wciąż rosnącą ilością znaczków pocztowych. Tom pierwszy przedstawia znaczki z lat 1978-1987, tom drugi – 1988-1995, zaś trzeci – 1996-2001.

Opublikowano 08.10.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

materiały
Mapy dobrych praktyk i debata „Jak żyć pod wspólnym dachem? Szanse i wyzwania integracji migrantów w Polsce” – zobacz materiały pokazujące dobre praktyki w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym.
Trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – tak zapowiada się tegoroczna odsłona cyklu „Człowiek w Centrum” w Centrum Myśli Jana Pawła II.
W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.