Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

60. rocznica święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły


60. rocznica święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły

 

1 listopada – 60. rocznica święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły
2 listopada – 60. rocznica jego prymicji

 

Święcenia kapłańskie kleryk Wojtyła spodziewał się otrzymać wiosną (w Niedzielę Palmową) 1947 roku. Tymczasem już na początku października 1946 roku kard. Adam Stefan Sapieha (cieszący się ogromnym autorytetem nie tylko wśród kleryków, ze względu na swa pełną godności i katolickiego oporu wobec nazistowskiej okupacji postawę zwany Księciem Niezłomnym) zdecydował o przyspieszeniu tej uroczystości. Chciał bowiem, żeby Karol, który zaliczył już wszystkie egzaminy kończące wykłady teologiczne i należał do najzdolniejszych studentów, rozpoczął w jesiennym semestrze 1946 roku studia doktorskie z teologii w rzymskim Angelicum (Papieskim Ateneum św. Tomasza z Akwinu). Datę święceń wyznaczono na 1 listopada. Październik więc upłynął Karolowi Wojtyle na rekolekcyjnych przygotowaniach do dnia, o którym pięćdziesiąt lat później pisał w książce Dar i Tajemnica:

 

„Moje święcenia kapłańskie miały miejsce w dniu, w którym zwykle tego sakramentu się nie udziela: 1 listopada obchodzimy bowiem Uroczystość Wszystkich Świętych i cała liturgia Kościoła jest nastawiona na przeżycie tajemnicy Świętych Obcowania i przygotowanie do Dnia Zadusznego. […] Przyjmowałem święcenia sam, w prywatnej kaplicy Biskupów Krakowskich. […] …w dniu Wszystkich Świętych stawiłem się rankiem w rezydencji Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, aby otrzymać święcenia kapłańskie.”

Cały tekst do ściągnięcia w formie pliku Word

Wspomnienia prof. Andrzeja Zielińskiego ze "Środowiska" –
nieznanego duszopasterstwa ks. Karola Wojtyły

Obrazki ze święceń kapłańskich Karola Wojtyły
(użyczone przez prof. Andrzeja Zielińskiego)

 

Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.