Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

6. rocznica śmierci Jana Pawła II

W środę, 17 marca w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II odbyła się konferencja prasowa na temat obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Hasło wydarzeń, które odbędą się na placu Piłsudskiego od 1 do 3 kwietnia, w tym roku brzmi: „Most. Każdy mały jest wielki”.


Poniżej prezentujemy fragment informacji prasowej, która trafiła do mediów. Całość znajduje się w załączeniu. Więcej szczegółów: www.most.centrumjp2.pl

IDEA

 

Dzieci, które urodziły się w roku śmierci Jana Pawła II, w 2005 roku, kończą teraz przedszkole i zaczynają edukację w szkole. Dzieci te nie miały okazji poznać Jana Pawła II za jego życia. Być może znają go z telewizji, z opowieści rodziców, możliwe, że nigdy wcześniej o nim nie słyszały. Kim dla nich jest, starszy mężczyzna w białym ubraniu, papież, który lubił dzieci i miał z nimi świetny kontakt?

Projekt, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, pod nazwą „Most. Każdy mały jest wielki”, skierowany jest właśnie do sześciolatków, urodzonych w roku śmierci papieża.

 

PROGRAM

 

Na Placu Piłsudskiego w dniach 1-2 kwietnia stanie most, zbudowany z paczek, które przyniosą dzieci.

Przygotowania

 

W marcu do 60 warszawskich szkół i przedszkoli trafiły pakiety edukacyjne. Były to konspekty zadań dla nauczycieli, a także mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków oraz maskotka projektu – lalka Lolek.

Pięć przygotowanych przez metodyków zadań dotyczyło postaci młodego Karola Wojtyły. Dzieci będą pracować nad zadaniami w grupach. Rezultatem ich pracy będą rysunki, zdjęcia, nagrania. Przedmioty te zostaną umieszczone w paczkach, z którymi grupy pojawią się na Placu Piłsudskiego.

– Jedno z zadań zakłada, że dzieci przygotują książkę, ilustrującą życie papieża. – wyjaśnia Julia Janowska, pedagog, autorka konspektu. – Inne zadanie zachęca, aby dzieci, opowiadając, czym są dla nich pokój, odpowiedzialność, solidarność, opowiedziały w ten sposób o pontyfikacie Jana Pawła II. Wszystkie wypowiedzi złożą się na wyrazisty głos. Opowieść ta jest głosem pokolenia, które jako pierwsze nie miało kontaktu z papieżem!

1 kwietnia, od 9.00 do 15.00 – 2 kwietnia, od 10.00 do 15.00

 

W namiotach na Placu Piłsudskiego zaaranżowane zostaną dom, szkoła, poczta i inne elementy Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci, odwiedzając każdy z nich, dowiedzą się więcej o codziennym życiu Lolka, a także same, uczestnicząc w licznych atrakcjach, wewnątrz każdej z grup zastanowią się nad nauczaniem Jana Pawła II.

– W każdym z namiotów na odwiedzających czekają gry, konkursy, zadania, które poprzedzą opowieści animatorów. – wyjaśnia Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – W namiocie, który przypominać będzie dom rodzinny Lolka, jedno z dzieci położy się na dużym arkuszu papieru. Inni sześciolatkowie obrysują kontur ciała, podczas gdy jeszcze inni narysują swoje skojarzenie ze słowem pokój. Na końcu rysunki zostaną przyklejone do obrysu dziecka na papierze.

Każda z grup, liczących około 20 sześciolatków, spędzi na Placu Piłsudskiego 40 minut. Na końcu swojej podróży dzieci wyślą paczki, nad którymi pracowały od marca, do szkół i przedszkoli w Polsce i na świecie. Otrzymają je dzieci w miejscowościach, które w trakcie swoich pielgrzymek odwiedzał Jan Paweł II. W ten sposób oprócz jednego, warszawskiego mostu, powstanie wiele innych mostów biegnących od dziecka do dziecka.

Udział w wydarzeniu 1 kwietnia potwierdziło około 2000 dzieci ze szkół i przedszkoli, które wcześniej zgłosiły się do projektu. Tego dnia na placu pojawią się wyłącznie grupy zorganizowane. – Te dzieci, których szkoły i przedszkola nie zgłosiły się do projektu, mogą następnego dnia z rodzicami przyjść na plac i włączyć się w budowę mostu. W sobotę 2 kwietnia czekają na nie te same atrakcje, gry i zabawy. – wyjaśnia Piotr Dardziński.

2 kwietnia, od 20.00 do 22.00

 

Wieczorem 2 kwietnia rozpocznie się na Placu Piłsudskiego czuwanie. W jego trakcie warszawiacy usłyszą teksty Jana Pawła II o świętości, odczytane przez aktorów, a także głos papieża – zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie można będzie zobaczyć materiały filmowe, których tematem jest świętość. Osoby, które osobiście znały Ojca Świętego (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) opowiedzą, jak rozumieją świętość Jana Pawła II i czym ona jest dla nich.

Nad oprawą muzyczną wydarzenia czuwał będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. O godzinie 21.37 na placu zabrzmi utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trąbce. Tego dnia, od rana do zakończenia czuwania, odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona.

3 kwietnia, od 10.00 do 15.00

 

W niedzielę na Placu Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II. Papieskie buty i narty, serdak, którego Jan Paweł II używał podczas podróży, zegar, piuska, sutanna, wreszcie pióro, którego papież używał do osobistych notatek – to wszystko, wsparte prezentacją multimediów i wystawą fotografii, znajdzie się w samochodowym muzeum, które na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II przyjedzie z Krakowa do Warszawy.

– Za sprawą gier i zabaw w piątek i sobotę dzieci dowiedzą się więcej o tym, kim był oraz co do nas mówił Jan Paweł II. Możliwość zetknięcia się z przedmiotami, które należały do papieża, takimi jak sweter czy pióro, wiedzę tę jeszcze pogłębią. – dodaje Piotr Dardziński.

 

 

3 kwietnia, od 20.00 do 21.00

 

Koncerty „Pokolenia JP2” towarzyszą warszawskim uroczystościom związanym z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Są wydarzeniem corocznym, zainspirowanym przez środowisko młodych muzyków. Dotychczas odbywały się m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia, Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej w Warszawie. Brały w nich udział znakomite zespoły (m.in. Polska Orkiestra Radiowa) oraz wybitni młodzi wokaliści i dyrygenci, wykonując nie tylko dzieła znanych twórców, ale i wybrane utwory kompozytorów młodego pokolenia.

W trakcie tegorocznego koncertu będzie można usłyszeć oryginalne nagrania fragmentów przemówień Jana Pawła II. Będą one wplecione w chóralny repertuar wykonywany przez młody, dynamicznie rozwijający się zespół – Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W tym roku koncert „Pokolenia JP2” odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 20.00 w Archikatedrze. Chór CMJPII wykona repertuar złożony głównie z kompozycji współczesnych. Obok twórców polskich, takich jak Marian Sawa czy Marek Jasiński, zabrzmią utwory Mortena Lauridsena czy Michaela Waldenby, zagranicznych sław twórczości chóralnej.

 

Opublikowano 22.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.