Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

50 tysięcy ludzi obejrzało wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”

Już ponad 50 tysięcy gości zobaczyło wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, którą z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Tak duże zainteresowanie skłoniło organizatora do przedłużenia wystawy o kolejny tydzień. Ekspozycję usytuowaną na Krakowskim Przedmieściu, obok kościoła św. Anny i Centralnej Biblioteki Rolniczej, odwiedzający mogą zobaczyć do niedzieli 16 września. Przygotowany został również wirtualny spacer po wystawie udostępniony na stronie centrumjp2.pl.

W ostatnim dniu wystawy, w niedzielę 16 września, będzie ją można zwiedzać wraz z kuratorem. Na takie specjalne nocne oprowadzenie organizatorzy zapraszają w godzinach 19-23.

Wirtualny spacer po wystawie

Od dziś na stronie www.centrumjp2.pl dostępny jest również wirtualny spacer po ekspozycji. To propozycja szczególnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli dotrzeć do Warszawy i osobiście obejrzeć wystawy w plenerze. A warto, bo wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” pokazuje fenomen polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata – zachęca Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. W nauczaniu Jana Pawła II temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak. – dodaje Michał Senk.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” jest zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowią najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniają treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Odwiedzający mogą także zrobić sobie „selfie” z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii jest Plac Zamkowy – miejsce, które stanowić może pamiątkową pocztówkę z pobytu na warszawskiej wystawie, zwłaszcza dla turystów z zagranicy.

Wystawa jest zlokalizowana w jednym z centralnych i najbardziej odwiedzanych punktów Warszawy – na Krakowskim Przedmieściu i jest dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a samo zwiedzanie jest nieodpłatne.

Opublikowano 10.09.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.