Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Papieża

2018 rok to rocznica 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nie ma wątpliwości, że zarówno sama jego osobowość jak i czas  pontyfikatu miały wpływ na strukturę Kościoła katolickiego oraz świadomość wierzących. Równie ważne aspekty tego pontyfikatu to pytania o wpływ Jana Pawła II na struktury społeczne, decyzje polityczne – często strategiczne w wymiarze globalnym.

Tegoroczne wydarzenia rocznicowe są dla Centrum Myśli Jana Pawła II pretekstem do analizy znaczenia tego pontyfikatu. Równocześnie jest to zaproszenie do skonfrontowania go z aktualną sytuacją świata. W duchu dialogu i otwartości zależy nam na ocenie realnego wpływu Jana Pawła II na życie i kulturę globalną. Chcemy zaproponować refleksję nad tym, do jakiego stopnia wpływ ten jest trwały oraz zapytać, czy tak rozumiane dziedzictwo narodowe można również kategoryzować jako dziedzictwo ogólnoświatowe.

Lista wydarzeń wpisanych w obchody 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Papieża:

Konferencja w Belwederze „Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?”. Konferencja pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie odzyskania Niepodległości. – 25 września

Wykład prof Stanisława Grygla „Wolność w antropologii Jana Pawła II” – 7 września

Dyskusja „Polski mesjanizm w dorobku Jana Pawła II” – 13 września

Spotkanie z Hanną Suchocką – 4 października

Opublikowano 16.08.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.