Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Papieża

2018 rok to rocznica 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nie ma wątpliwości, że zarówno sama jego osobowość jak i czas  pontyfikatu miały wpływ na strukturę Kościoła katolickiego oraz świadomość wierzących. Równie ważne aspekty tego pontyfikatu to pytania o wpływ Jana Pawła II na struktury społeczne, decyzje polityczne – często strategiczne w wymiarze globalnym.

Tegoroczne wydarzenia rocznicowe są dla Centrum Myśli Jana Pawła II pretekstem do analizy znaczenia tego pontyfikatu. Równocześnie jest to zaproszenie do skonfrontowania go z aktualną sytuacją świata. W duchu dialogu i otwartości zależy nam na ocenie realnego wpływu Jana Pawła II na życie i kulturę globalną. Chcemy zaproponować refleksję nad tym, do jakiego stopnia wpływ ten jest trwały oraz zapytać, czy tak rozumiane dziedzictwo narodowe można również kategoryzować jako dziedzictwo ogólnoświatowe.

Lista wydarzeń wpisanych w obchody 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Papieża:

Konferencja w Belwederze „Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?”. Konferencja pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie odzyskania Niepodległości. – 25 września

Wykład prof Stanisława Grygla „Wolność w antropologii Jana Pawła II” – 7 września

Dyskusja „Polski mesjanizm w dorobku Jana Pawła II” – 13 września

Spotkanie z Hanną Suchocką – 4 października

Opublikowano 16.08.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.