40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Papieża

2018 rok to rocznica 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nie ma wątpliwości, że zarówno sama jego osobowość jak i czas  pontyfikatu miały wpływ na strukturę Kościoła katolickiego oraz świadomość wierzących. Równie ważne aspekty tego pontyfikatu to pytania o wpływ Jana Pawła II na struktury społeczne, decyzje polityczne – często strategiczne w wymiarze globalnym.

Tegoroczne wydarzenia rocznicowe są dla Centrum Myśli Jana Pawła II pretekstem do analizy znaczenia tego pontyfikatu. Równocześnie jest to zaproszenie do skonfrontowania go z aktualną sytuacją świata. W duchu dialogu i otwartości zależy nam na ocenie realnego wpływu Jana Pawła II na życie i kulturę globalną. Chcemy zaproponować refleksję nad tym, do jakiego stopnia wpływ ten jest trwały oraz zapytać, czy tak rozumiane dziedzictwo narodowe można również kategoryzować jako dziedzictwo ogólnoświatowe.

Lista wydarzeń wpisanych w obchody 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Papieża:

Konferencja w Belwederze „Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?”. Konferencja pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie odzyskania Niepodległości. – 25 września

Wykład prof Stanisława Grygla „Wolność w antropologii Jana Pawła II” – 7 września

Dyskusja „Polski mesjanizm w dorobku Jana Pawła II” – 13 września

Spotkanie z Hanną Suchocką – 4 października

Dodano: