Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

30.01.2011 Totus Tuus Sum Maria

 temat: Totus Tuus Sum Maria

 

Powierzenie się Matce Bożej jest ogromnie silnym rysem duchowości Karola Wojtyły. Zostając papieżem Karol Wojtyła decyduje się na swoim papieski herbie umieścić to właśnie zawołanie: Totus Tuus. Maryja, jako wzór kobiety, jako Matka Kościoła, Orędowniczka, Przewodniczka towarzyszy Mu w najważniejszych momentach życia.

Wybrane fragmenty:
(…) I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. (…) Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, najświętszej Marii Panny. (…)

Pierwsze pozdrowienie Jana Pawła II do wiernych z okna Bazyliki św. Piotra w Watykanie, 16 października 1978

(…) wszyscy moi poprzednicy na katedrze św. Piotra: sługa Boży Pius XII, sługa Boży Pius XI; wszystkie pokolenia rzymian, wszystkie pokolenia chrześcijan i cały Lud Boży. Zdają się mówić: Idź, uczcij wielką tajemnicę ukrytą od wieczności w samym Bogu. Idź i daj świadectwo Chrystusowi, naszemu Zbawicielowi, Synowi Maryi! Idź i obwieść tę szczególną chwilę w historii, chwilę przełomową zbawienia człowieka.
Tym punktem decydującym w historii zbawienia jest właśnie Niepokalane Poczęcie. Bóg w swojej wiecznej miłości od początku wybrał człowieka: wybrał go w swoim Synu. Bóg wybrał człowieka, ażeby mógł osiągnąć pełnię dobra przez uczestniczenie w Jego życiu: w życiu Bożym, przez łaskę. Wybrał go od wieczności i w sposób zupełnie nieodwracalny. Ani grzech pierworodny, ani cała historia win osobistych i grzechów społecznych nie zdołały odwieść Ojca Przedwiecznego od tego Jego planu miłości. (…) Ponieważ ten wybór miał urzeczywistnić się we Wcieleniu i ponieważ Syn Boży miał dla naszego zbawienia stać się człowiekiem, właśnie dlatego Ojciec Przedwieczny wybrał dla Niego spośród ludzi Matkę. Każdy z nas staje się człowiekiem przez to, że zostaje poczęty i zrodzony przez łono matczyne. Przedwieczny Ojciec wybrał tę samą drogę dla człowieczeństwa swojego Przedwiecznego Syna. Wybrał Jego Matkę z narodu, któremu powierzał w sposób szczególny swoje tajemnice i swoje obietnice. Wybrał Ją z rodu Dawida i równocześnie z całej ludzkości. Wybrał Ją z rodu królewskiego, lecz równocześnie spośród ludzi ubogich.
Wybrał Ją od początku, od pierwszej chwili poczęcia, czyniąc Ją godną macierzyństwa Bożego, do którego w ustalonym czasie miała być powołana. Uczynił Ją pierwszą spadkobierczynią świętości swojego Syna. Pierwszą wśród odkupionych przez Jego krewm otrzymaną od Niej, mówiąc po ludzku. Uczynił Ją niepokalaną w samej chwili poczęcia.

Homilia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, bazylika Santa Maria Maggiore, Rzym, 8 grudnia 1978r.

Słowa Elżbiety: „Błogosławiona, któraś uwierzyła” idą więc za Maryją (…) z pokolenia na pokolenie, wszędzie tam, gdzie rozprzestrzenia się przez świadectwo apostolskie i posługę Kościoła poznanie zbawczej tajemnicy Chrystusa. W ten sposób wypełniają się prorocze słowa Magnificat: „błogosławioną zwać mnie będą wszystkie narody, albowiem uczynił mi wielkie rzeczy Ten, który możny jest i Święte imię Jego” (por. Łk 1, 48-49). W ślad za poznaniem tajemnicy Chrystusa idzie błogosławieństwo Jego Matki jako szczególna cześć dla Theotókos (Bożej Rodzicielki). Jednakże w tej czci zawiera się zawsze błogosławieństwo Jej wiary. Dziewica z Nazaretu bowiem nade wszystko przez tę wiarę stała się błogosławioną, wedle słów Elżbiety. Ci więc, którzy z pokolenia na pokolenie, w różnych narodach i ludach ziemi, przyjmują z wiarą tajemnicę Chrystusa, Słowa Wcielonego i Odkupiciela świata, nie tylko garną się z czcią i ufnością do Maryi jako Jego Matki, ale zarazem szukają w Jej wierze oparcia dla swojej wiary. I to właśnie żywe uczestnictwo w wierze Maryi stanowi o Jej szczególnej obecności w ziemskim pielgrzymowaniu Kościoła jako nowego Ludu Bożego na całej ziemi.

encyklika Redemptoris Mater, 27

Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska,
wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha,
abym wypełnił do końca misję,
którą mi zlecił Zmartwychwstały.
Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi;
Tobie zawierzam losy Kościoła;
Tobie polecam mój naród;
Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję:
Totus Tuus, Maria!
Totus Tuus. Amen.

Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas Mszy św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji jubileuszu 400-lecia sanktuarium

Opublikowano 12.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.