Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

24. rocznica męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego

Dziś mija 24. rocznica zamordowania przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan ten, warszawski duszpasterz ludzi pracy, blisko związany z NSZZ „Solidarność”, przeszedł do historii jako niezłomny głosiciel i świadek sformułowanej przez św. Pawła zasady: „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21).


 

Jego świadectwo, w którym wytrwał aż do męczeńskiej śmierci, wielokrotnie przywoływał, zwłaszcza podczas spotkań z Polakami, Jan Paweł II.

Przypomnijmy tu jedną z pierwszych publicznych wypowiedzi Ojca Świętego na ten temat, wygłoszoną niespełna dwa tygodnie po zbrodni:

„Włączamy w naszą modlitwę w szczególności osobę tego Kapłana, którego śmierć wstrząsnęla opinią i sumieniem ludzi w Polsce i na całym świecie. Choć w ludzkim rozumieniu doznał on kaźni, nadzieja nasza pełna jest nieśmiertelności. Oddajmy mu ostatnią posługę z chrześcijańską godnością i spokojem.

Pragnę w obliczu tej śmierci przypomnieć słowa wypowiedziane w Warszawie podczas ostatniej pielgrzymki: A zwyciężył już dziś, choćby leżał na ziemi – przytaczam słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego – ten, kto jak Chrystus oddaje serce swoje, a nawet życie za braci” (31 października 1984 roku, Watykan, audiencja generalna).

Opublikowano 18.10.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.