Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

24. rocznica męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego

Dziś mija 24. rocznica zamordowania przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan ten, warszawski duszpasterz ludzi pracy, blisko związany z NSZZ „Solidarność”, przeszedł do historii jako niezłomny głosiciel i świadek sformułowanej przez św. Pawła zasady: „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21).


 

Jego świadectwo, w którym wytrwał aż do męczeńskiej śmierci, wielokrotnie przywoływał, zwłaszcza podczas spotkań z Polakami, Jan Paweł II.

Przypomnijmy tu jedną z pierwszych publicznych wypowiedzi Ojca Świętego na ten temat, wygłoszoną niespełna dwa tygodnie po zbrodni:

„Włączamy w naszą modlitwę w szczególności osobę tego Kapłana, którego śmierć wstrząsnęla opinią i sumieniem ludzi w Polsce i na całym świecie. Choć w ludzkim rozumieniu doznał on kaźni, nadzieja nasza pełna jest nieśmiertelności. Oddajmy mu ostatnią posługę z chrześcijańską godnością i spokojem.

Pragnę w obliczu tej śmierci przypomnieć słowa wypowiedziane w Warszawie podczas ostatniej pielgrzymki: A zwyciężył już dziś, choćby leżał na ziemi – przytaczam słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego – ten, kto jak Chrystus oddaje serce swoje, a nawet życie za braci” (31 października 1984 roku, Watykan, audiencja generalna).

Opublikowano 18.10.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.