Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

23.06 – Dzień Ojca

 
23.06 – Dzień OjcaOjciec Papieża:
Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 w Lipniku (obecnie dzielnica Bielska-Białej). Syn krawca Macieja Wojtyły i jego pierwszej żony Anny Przeczek. Był oficerem wojska austriackiego, w czasie I wojny światowej przeniesiony do Hranic na Morawach. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem 12. pułku piechoty (który wsławił się m.in. bohaterstwem w wojnie z bolszewikami w latach 1919-1920), stacjonującego w Wadowicach. Tam poznaje Emilię Kaczorowską, z którą się ożenił 10 lutego 1906 r. Po zakończeniu kariery wojskowej został urzędnikiem. W 1938 po śmierci żony i syna Edmunda przeniósł się z Wadowic wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł na niewydolność serca trzy lata później, 18 lutego 1941 r.


Jan Paweł II o swoim Ojcu:
Mogłem na co dzień obserwować jego życie, które było życiem surowym. Z zawodu był wojskowym, a kiedy owdowiał, stało się ono jeszcze bardziej życiem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mojego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym. Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego Ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium. (Jan Paweł II, Dar i Tajemnica)

Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, widziałem, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój Ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas drugiej wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem dwudziesty pierwszy rok życia. (Jan Paweł II [w:] André Frossard, „Nie lękajcie się”. Rozmowy z Janem Pawłem II)

Czy wiesz? Gdy zmarł Karol Wojtyła senior, przyszły papież był wówczas w pracy w kamieniołomach. Gdy wrócił, całą noc modlił się przy ciele zmarłego. W 1994 r. w rozmowie z przyjacielem Juliuszem Kydryńskim, Jan Paweł II wspomniał ową noc po śmierci ojca: „Nigdy nie czułem się tak samotny”.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.