Centrum Myśli Jana Pawła II laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Abp Józef Michalik  i Michał Lorenc to tegoroczni laureaci nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Przyznawana bez przerwy od 1948 r. przez środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Nagroda należy do najważniejszych niepaństwowych wyróżnień w dziedzinie polskiej kultury. Wręczenie Nagrody odbędzie się 18 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.


Włodzimierz Pietrzak żył w latach 1913 -1944, z wykształcenia prawnik, swe talenty i pasje twórcze objawił głównie jako pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury i publicysta, ale także jako działacz społeczny i polityczny, wreszcie jako żołnierz Powstania Warszawskiego. Należy do tych postaci w dziejach naszej literatury, które wciąż czekają na sprawiedliwą ocenę i przyznanie im należnego miejsca w gronie literackich luminarzy narodu.
Życie Pietrzaka trwało zaledwie 31 lat. Oddał je z całą premedytacją i determinacją za wolność Ojczyzny. Imponujący, jak na jego młody wiek, jest dorobek literacki. Napisał sześć tomów prozy, dwa niewielkie tomiki wierszy oraz dramat. Jego talent najsilniej wyraził się w krytyce literackiej, a tom esejów „ Rachunek z dwudziestoleciem” sytuuje się w rzędzie najwybitniejszych osiągnięć krytyki literackiej okresu międzywojennego.
Był osobowością natchnioną duchem wielkiego humanizmu wyrosłego na gruncie najlepszych chrześcijańskich tradycji europejskich i polskich. Wszelka jego aktywność zawsze dotyczyła problematyki kulturalnej. Jego największą troską była dbałość o właściwy kształt kultury narodowej, gdy Polska będzie wolna. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jak wspomina jeden z jego przyjaciół „ był wszystkim, dowódcą, niańką, sanitariuszem, tragarzem zwłok”. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 r.
Tak w skrócie wygląda szkic Patrona Nagrody.
Trudno wskazać na ważniejszą niepaństwową nagrodę w dziedzinie kultury, niż nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka. Decydują o tym jej wiek i ranga. Nagroda przyznawana jest za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu.

Laureatami Nagrody są m.in.: Roman Brandstaetter, Ernest Bryll, Antoni Gołubiew, Paweł Jasienica, Jacek Kaczmarski, Krzysztof Kolberger, Zofia Kossak-Szczucka, Krzysztof Penderecki, bp Bohdan Bejze, abp Kazimierz Majdański, czy ks. Jan Twardowski.
Kapituła tegorocznej, 67. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 8 maja 2014 roku we Włocławku, pod przewodnictwem ks. bp. dr. Wiesława A. Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, przyznała tegoroczną Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: abp Józefowi Michalikowi, metropolicie przemyskiemu za wieloletnią i ofiarną służbę duszpasterską, troskę o jedność Kościoła i narodu w Polsce, w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską, a także za odwagę ekumenicznych inicjatyw; Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie za interdyscyplinarne badania nad dziedzictwem intelektualnym i duchowym pozostawionym nam przez św. Jana Pawła II, za propagowanie idei nowej ewangelizacji, a także za pracę popularyzatorską przybliżającą młodemu pokoleniu Polaków postać i dzieło Wielkiego Papieża; Michałowi Lorencowi za wybitne osiągnięcia na polu muzyki filmowej, a zwłaszcza za wspaniałą oprawę muzyczną do filmu „Jan Paweł II. Szukałem was …”.

Izabela Tyras

Opublikowano 18.06.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.