Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

2 kwietnia – czuwanie

Jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37, gdy usłyszymy utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trąbce. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie zobaczymy archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które usłyszymy z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.

– Czuwanie, mimo że utrzymane w nastroju powagi, łączy się z ideą „Labiryntu” i nawiązywać będzie do tematu wyboru. Teksty Jana Pawła II, które usłyszymy ze sceny, pokażą nam nas samych: nie skupimy się bowiem na osobie papieża, ale na papieskim nauczaniu, na wolności, która stale wymaga od nas podejmowania wyborów, choćby takich, czy przyjdziemy na placu Piłsudskiego, czy nie – rozwija Zofia Borkowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości. W ten sposób od żałoby i smutku po papieżu, które uosabiały znicze, wchodzimy w nowy okres, okres radości z wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.

Opublikowano 15.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.