Jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37, gdy usłyszymy utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trąbce. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie zobaczymy archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które usłyszymy z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.
– Czuwanie, mimo że utrzymane w nastroju powagi, łączy się z ideą „Labiryntu” i nawiązywać będzie do tematu wyboru. Teksty Jana Pawła II, które usłyszymy ze sceny, pokażą nam nas samych: nie skupimy się bowiem na osobie papieża, ale na papieskim nauczaniu, na wolności, która stale wymaga od nas podejmowania wyborów, choćby takich, czy przyjdziemy na placu Piłsudskiego, czy nie – rozwija Zofia Borkowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości. W ten sposób od żałoby i smutku po papieżu, które uosabiały znicze, wchodzimy w nowy okres, okres radości z wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.