Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

2.12 – Pierwsza Niedziela Adwentu

Adwent (z łac. adventus – przyjście, przybycie) to przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia (trwa od 23 do 28 dni). Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów: do 16 grudnia włącznie koncentruje się na oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów, potem następuje bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego, wspomnienia historycznego narodzenia Jezusa. Od I Niedzieli Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele.


+ Można powiedzieć (…) że człowiek ma jakąś adwentową strukturę, że jest w nim głęboko zapisane oczekiwanie. To znaczy bardzo wiele i to znaczy, że człowiek taki, jaki jest, nie wystarcza sobie i nie znajduje siebie w pełni w tym, czym aktualnie jest w każdym czasie. To znaczy także, że człowiek, idąc za najgłębszym wezwaniem swojego serca, czuje potrzebę przekraczania siebie. (kard. Karol Wojtyła, 6 grudnia 1970 r.)+Adwent jest synonimem nadziei: nie daremnym oczekiwaniem na jakiegoś bezosobowego boga, lecz konkretną i niezawodną ufnością w powrót Tego, który już raz do nas przyszedł, «Oblubieńca», który swoją krwią przypieczętował zawarte z ludzkością wieczne przymierze. Jest to nadzieja, która pobudza do czujności, cnoty wyróżniającej ten szczególny okres liturgiczny. Do czujności w modlitwie, ożywianej pełnym miłości oczekiwaniem; czujności wyrażającej się w dynamice konkretnej miłości, której towarzyszy świadomość, że Królestwo Boże przybliża się tam, gdzie ludzie uczą się żyć jak bracia. (Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański», 2 XII 2001 r.)

Warto przeczytać:
Luigi Guglielmoni, Fausto Negri

Z Janem Pawłem II w oczekiwaniu Bożego Narodzenia
Wydawnictwo Salwator, Kraków 2001

Książka jest doskonałą pozycją służącą owocnemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Zawiera ona rozważania na każdy dzień Adwentu. Kolejne "dni skupienia" rozpoczyna tekst zaczerpnięty z nauczania Jana Pawła II, który wprowadza do precyzyjnie dobranych fragmentów bożonarodzeniowych czytań liturgicznych, których zadaniem jest pobudzenie do refleksji nad słowem Bożym i nad własnym życiem – jest to swoisty rachunek sumienia. Po nim następuje krótka modlitwa litanijna oraz propozycja pewnego postanowienia do wykonania. Na koniec autorzy proponują myśl do zapamiętania, która jest uwieńczeniem trudu kolejnego dnia przygotowań do radosnych świąt Narodzenia Pańskiego.

Piotr Słabek

Rekolekcje z Janem Pawłem II
Wydawnictwo M, Kraków 2005

"Wybór tekstów, dokonany z wielką znajomością papieskiego magisterium, został określony mianem "rekolekcje". Przewidziano, że mają się one odbywać w ciągu czternastu dni. W każdym dniu czytelnik może rozważyć jeden precyzyjnie określony temat. Punktem wyjścia jest medytacja nad istotą wiary, która domaga się świadectwa" – wyjaśnił we wstępie do tej książki kard. Stanisław Dziwisz.

Opublikowano 02.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.