2.12 – Pierwsza Niedziela Adwentu

Adwent (z łac. adventus – przyjście, przybycie) to przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia (trwa od 23 do 28 dni). Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów: do 16 grudnia włącznie koncentruje się na oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów, potem następuje bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego, wspomnienia historycznego narodzenia Jezusa. Od I Niedzieli Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele.


+ Można powiedzieć (…) że człowiek ma jakąś adwentową strukturę, że jest w nim głęboko zapisane oczekiwanie. To znaczy bardzo wiele i to znaczy, że człowiek taki, jaki jest, nie wystarcza sobie i nie znajduje siebie w pełni w tym, czym aktualnie jest w każdym czasie. To znaczy także, że człowiek, idąc za najgłębszym wezwaniem swojego serca, czuje potrzebę przekraczania siebie. (kard. Karol Wojtyła, 6 grudnia 1970 r.)



+Adwent jest synonimem nadziei: nie daremnym oczekiwaniem na jakiegoś bezosobowego boga, lecz konkretną i niezawodną ufnością w powrót Tego, który już raz do nas przyszedł, «Oblubieńca», który swoją krwią przypieczętował zawarte z ludzkością wieczne przymierze. Jest to nadzieja, która pobudza do czujności, cnoty wyróżniającej ten szczególny okres liturgiczny. Do czujności w modlitwie, ożywianej pełnym miłości oczekiwaniem; czujności wyrażającej się w dynamice konkretnej miłości, której towarzyszy świadomość, że Królestwo Boże przybliża się tam, gdzie ludzie uczą się żyć jak bracia. (Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański», 2 XII 2001 r.)

Warto przeczytać:
Luigi Guglielmoni, Fausto Negri

Z Janem Pawłem II w oczekiwaniu Bożego Narodzenia
Wydawnictwo Salwator, Kraków 2001

Książka jest doskonałą pozycją służącą owocnemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Zawiera ona rozważania na każdy dzień Adwentu. Kolejne "dni skupienia" rozpoczyna tekst zaczerpnięty z nauczania Jana Pawła II, który wprowadza do precyzyjnie dobranych fragmentów bożonarodzeniowych czytań liturgicznych, których zadaniem jest pobudzenie do refleksji nad słowem Bożym i nad własnym życiem – jest to swoisty rachunek sumienia. Po nim następuje krótka modlitwa litanijna oraz propozycja pewnego postanowienia do wykonania. Na koniec autorzy proponują myśl do zapamiętania, która jest uwieńczeniem trudu kolejnego dnia przygotowań do radosnych świąt Narodzenia Pańskiego.

Piotr Słabek

Rekolekcje z Janem Pawłem II
Wydawnictwo M, Kraków 2005

"Wybór tekstów, dokonany z wielką znajomością papieskiego magisterium, został określony mianem "rekolekcje". Przewidziano, że mają się one odbywać w ciągu czternastu dni. W każdym dniu czytelnik może rozważyć jeden precyzyjnie określony temat. Punktem wyjścia jest medytacja nad istotą wiary, która domaga się świadectwa" – wyjaśnił we wstępie do tej książki kard. Stanisław Dziwisz.

Opublikowano 02.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.