Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

2.11 – Dzień Zaduszny

W dzień po dniu Wszystkich Świętych katolicy modlą się za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy po śmierci dostąpili zbawienia, ale przebywają jeszcze w czyśćcu.


Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych — stąd nazwa „Zaduszki” — wyznaczył św. Odilon pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.

+ «Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie. Światłość wieczna niech im świeci, gdzie królują wszyscy święci, gdzie królują z Tobą, Panem, aż na wieki wieków. Amen!» Tak się modlimy za zmarłych. (…) Niech ta modlitwa za zmarłych towarzyszy nam często. W niej się wyraża nasza wiara, zbawienie wieczne, do którego człowiek dochodzi także przez czyściec. Czyściec to znaczy stan oczyszczenia, stan, w którym dusze przygotowane do zbawienia, do szczęścia wiecznego, oczyszczają się jeszcze, ażeby dojrzeć do ostatecznego spotkania z Bogiem. (Audiencja generalna, 4 VIII 1999)+ …Kościół modli się za zmarłych, a ta modlitwa mówi szczególnie wiele o nim samym. Mówi, że Kościół trwa w nadziei życia wiecznego. Modlitwa za zmarłych jest jak gdyby szczególnym zmaganiem się z rzeczywistością śmierci i zniszczenia, jakie zaciążyło nad ziemską egzystencją człowieka. Jest ona i pozostaje zawsze szczególnym objawieniem zmartwychwstania. To sam Chrystus daje w tej modlitwie świadectwo życia i nieśmiertelności, do którego Bóg powołuje człowieka. (Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei)

Requiescat in pace!
1914 r. – śmierć siostry Olgi; umiera tuż po urodzeniu, przed narodzinami Karola Wojtyły
13 kwietnia 1929 r. – śmierć matki, Emilii Wojtyłowej (45 l.)
5 grudnia 1932 r. – śmierć starszego brata Edmunda Wojtyły (26 l.)
"Śmierć mojej matki utkwiła mi głęboko w pamięci. Ale chyba jeszcze bardziej śmierć mojego brata z powodu tragicznych okoliczności, w jakich nastąpiła. I dlatego, że byłem starszy".
18 lutego 1941 r. – śmierć ojca, Karola Wojtyły (62 l.)
2 kwietnia 2005 r. – śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II (85 l.)

Warto obejrzeć:

Brat Papieża
[DVD]

Reżyser: Janicki Stanisław
Wydawca: ANIMAMEDIA, 2006

Film pod tytułem "Brat Papieża", jest inscenizowanym dokumentem opowiadającym o człowieku, który poświęcając swoje życie dla służby innym – jako lekarz, poświęcił je do końca, umierając na śmiertelną wówczas szkarlatynę, którą zaraził się od swoich pacjentów. Życie prowadzone z pasją służenia innym zakończone w wieku 26 lat, wywarło duży wpływ na młodego Karola, dla którego starszy brat Edmund był wielkim autorytetem i wsparciem. W dniu 27 sierpnia 2006 roku odbyła się uroczysta premiera filmu, która miała miejsce w Bielsku-Białej w Teatrze Polskim. W tym mieście pracował i zmarł Edmund Wojtyła, i to z Bielska na piesze wędrówki wyruszał z 11-letnim wówczas Karolem.

Opublikowano 29.10.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.