2.11 – Dzień Zaduszny

W dzień po dniu Wszystkich Świętych katolicy modlą się za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy po śmierci dostąpili zbawienia, ale przebywają jeszcze w czyśćcu.


Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych — stąd nazwa „Zaduszki” — wyznaczył św. Odilon pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.

+ «Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie. Światłość wieczna niech im świeci, gdzie królują wszyscy święci, gdzie królują z Tobą, Panem, aż na wieki wieków. Amen!» Tak się modlimy za zmarłych. (…) Niech ta modlitwa za zmarłych towarzyszy nam często. W niej się wyraża nasza wiara, zbawienie wieczne, do którego człowiek dochodzi także przez czyściec. Czyściec to znaczy stan oczyszczenia, stan, w którym dusze przygotowane do zbawienia, do szczęścia wiecznego, oczyszczają się jeszcze, ażeby dojrzeć do ostatecznego spotkania z Bogiem. (Audiencja generalna, 4 VIII 1999)



+ …Kościół modli się za zmarłych, a ta modlitwa mówi szczególnie wiele o nim samym. Mówi, że Kościół trwa w nadziei życia wiecznego. Modlitwa za zmarłych jest jak gdyby szczególnym zmaganiem się z rzeczywistością śmierci i zniszczenia, jakie zaciążyło nad ziemską egzystencją człowieka. Jest ona i pozostaje zawsze szczególnym objawieniem zmartwychwstania. To sam Chrystus daje w tej modlitwie świadectwo życia i nieśmiertelności, do którego Bóg powołuje człowieka. (Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei)

Requiescat in pace!
1914 r. – śmierć siostry Olgi; umiera tuż po urodzeniu, przed narodzinami Karola Wojtyły
13 kwietnia 1929 r. – śmierć matki, Emilii Wojtyłowej (45 l.)
5 grudnia 1932 r. – śmierć starszego brata Edmunda Wojtyły (26 l.)
"Śmierć mojej matki utkwiła mi głęboko w pamięci. Ale chyba jeszcze bardziej śmierć mojego brata z powodu tragicznych okoliczności, w jakich nastąpiła. I dlatego, że byłem starszy".
18 lutego 1941 r. – śmierć ojca, Karola Wojtyły (62 l.)
2 kwietnia 2005 r. – śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II (85 l.)

Warto obejrzeć:

Brat Papieża
[DVD]

Reżyser: Janicki Stanisław
Wydawca: ANIMAMEDIA, 2006

Film pod tytułem "Brat Papieża", jest inscenizowanym dokumentem opowiadającym o człowieku, który poświęcając swoje życie dla służby innym – jako lekarz, poświęcił je do końca, umierając na śmiertelną wówczas szkarlatynę, którą zaraził się od swoich pacjentów. Życie prowadzone z pasją służenia innym zakończone w wieku 26 lat, wywarło duży wpływ na młodego Karola, dla którego starszy brat Edmund był wielkim autorytetem i wsparciem. W dniu 27 sierpnia 2006 roku odbyła się uroczysta premiera filmu, która miała miejsce w Bielsku-Białej w Teatrze Polskim. W tym mieście pracował i zmarł Edmund Wojtyła, i to z Bielska na piesze wędrówki wyruszał z 11-letnim wówczas Karolem.

Opublikowano 29.10.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.