Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie 2021 – Epifanie ostatniej szansy

„EPIFANIE OSTATNIEJ SZANSY”, czyli wybrane wydarzenia Festiwalu Nowe Epifanie 2021 jeszcze raz dostępne na naszym VOD! Zgodnie z prośbami widzów, tylko w najbliższy weekend – 26-28 marca –  udostępniamy część koncertów, spektakli, wydarzeń artystycznych, których tematem przewodnim jest Apokalipsa.

Całość oferty na E-wejściówkach: https://bit.ly/2P3CyFx

Państwo decydują o kwocie biletów (od 5 PLN do 15 PLN). Dziękujemy, że wspieracie festiwal i naszych artystów!

 

MUZYKA

PIEŚNI CZASU MORU – Monodia Polska i Adam Strug

W programie staropolskie pieśni o zarazie i o sądzie ostatecznym. Monodia Polska to śpiewacy tradycyjni, którzy od lat z sukcesami wykonują polską muzykę dawną i są dobrze znani publiczności festiwalu Nowe Epifanie.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3tOaepx

 

Mój Boże kochany, czy Cię nie ma w niebie? – Mateusz Kowalski

Skrzypcowa muzyka tradycyjna w wykonaniu Mateusza Kowalskiego z towarzyszeniem kapeli.

Starodawne trójmiarowe utwory weselne z okolic Potworowa, Gałek, Bąkowa, Wiru i Odrzywołu, które stopniowo wymierają wraz z jej ostatnimi wiejskimi przedstawicielami.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3d06nyQ

 

ŚMIERĆ VIOLI DA GAMBA – Krzysztof Firlus (viola da gamba), Anna Firlus (klawesyn), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela barokowa)

Usłyszymy sonaty na violę da gamba Carla Friedricha Abla, wirtuoza tego instrumentu.

Nikt nie spodziewał się, że angielskie rękopisy Abla spokojnie czekają na odkrycie w Polsce, bo 200 lat temu przywiózł je na pruską prowincję hrabia meloman Joachim Carl Maltzan.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3vV0Pyk

 

KONIEC ŚWIATA KLAWIKORDU – Maria Erdman

Muzyka niemiecka drugiej połowy XVIII wieku. Powstające wówczas dzieła Carla Philippa Emanuela Bacha i jemu współczesnych określane były jako nieprzystające ani do estetyki barokowej, ani do klasycystycznej.

W programie usłyszymy muzykę C.P.E. Bacha, G.P. Telemanna i J.F. Kleinknechta, w której pierwsze skrzypce gra klawikord.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3tT1Pku

 

KOLUMNA MOROWA – Robert Bachara, Marek Toporowski

Pełna wirtuozeria Roberta Bachary na skrzypcach barokowych.

Utwory Schmelzera, Bonportiego i Tartiniego dzieli kilkadziesiąt lat i kilkaset kilometrów, ale wszystkie te kolekcje są kamieniami milowymi dawnej wiolinistyki, rozwijającej się między innymi pod patronatem Habsburgów.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3siDvs9

 

TEATR

POWRÓT – Michał Zdunik

Czuły i osobisty obraz.

Bohaterami spektaklu Bukowskiego i Zdunika jest trójka rodzeństwa. Zjeżdżają się do rodzinnego domu, aby pożegnać zmarłą matkę.

To nie będzie tylko zamknięcie rozdziału, ale i otwarcie nowego porządku.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3sgIMQQ

 

WYSPA – Daria Kopiec

Prawdziwy teatr telewizji.

Spektakl dekonstruuje świat Nibylandii, zestawiając rajską wyspę z bajki, z Hart – konkretnym miejscem, gdzie anonimowo, bez obrządku, pochowano zapomnianą gwiazdę kina dziecięcego, produkt studia Walta Disneya – Bobby’ego Driscoll’a, który oddał animowanemu bohaterowi swoją twarz i głos.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3cdgKjI

 

JESZCZE SIĘ NIE STAŁO – Monika Popiel

Dla twórców spektaklu „Jeszcze się nie stało” apokalipsa oznacza odsłonięcie tego, co wcześniej było ukryte.

W czasach pandemii i pogłębiających się podziałów społecznych, bliskość jest pojęciem, które musi zostać skonstruowane na nowo.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3cfpENy

 

MOJA MAŁA – Ewa Mikuła

Recytacja i śpiew w towarzystwie gitary basowej.

Monodram o pragnieniu zerwania zewnętrznych i wewnętrznych ograniczeń. Inspiracja opowiadaniem Tove Jansson pt. „O Filifionce, która wierzyła w katastrofy” z Muminków.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/399pA03

 

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE

TO TYLKO SEN – Monika Kucia, Lena Piękniewska

Rejestracja filmowa kulinarno-artystycznego wydarzenia, które podejmuje temat żegnania się z Ziemią.

Rytuałowi towarzyszy muzyka, kwiaty, rośliny, przyroda, ale też dotyk i wspomnienie.

Z udziałem Antoniny Wiatrowskiej.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/31eKCWI

 

TRANSGRESJE

LAMENTY CHŁOPSKIE – Dawid Zalesky/ Michał Zdunik

Chór miejsko-wiejski na 10 męskich głosów białych, stworzy i odśpiewa lament pokutny nad umęczeniem kobiet i ziemi. Do chóru zostali zaproszeni mężczyźni wcześniej nie śpiewający, którzy podjęli się próby wspólnego muzykowania.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3sm7zmO

 

MALOWANA ŚMIERĆ – Dawid Zalesky/ Małgorzata Żerwe oraz Urszula Kluz-Knopek

Piękny obraz w towarzystwie rozmowy artystek.

Jak współcześnie rozumiemy kulturę funeralną? Jaki jest nasz stosunek do nekropoli? Czy o śmierci można myśleć pozytywnie? Małgorzata Żerwe oraz Urszula Kluz-Knopek podejmą ten temat w swoim warsztatowym video.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3tJffQ6

 

FUNGI – Dawid Zalesky/ Julia Bistuła

Fungi Pe to cykl rzeźb wykonanych z tysięcy foliowych torebek, tworzywa polietylenowego, które w przemyśle oznaczane jest symbolem PE.

Kształty inspirowane są nowotworami i grzybami pasożytniczymi występującymi na obszarach leśnych.

Instalacji towarzyszy oprawa dźwiękowa z wykorzystaniem field recording.

BILETY/DOSTĘP DO VOD: https://bit.ly/3cWwk2k

 

Zapraszamy! Któż zdoła się ostać… Festiwalowi?

Więcej o festiwalu: https://noweepifanie.pl

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.

Patroni medialni: Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Opublikowano 26.03.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.